avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Confidentialitatea documentelor la traduceri
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Confidentialitatea documentelor la traduceri

Buna ziua,
Cum ne asiguram de confidentialitatea documentelor cand apelam la traducatori autorizati?
Am nevoie sa traduc niste acte de la ANAF si vreau sa ma asigur ca informatiile mele nu ajung la te miri cine.
Cum se procedeaza? Se poate cere biroului de traduceri o clauza de confidentialitate?
Dar daca am nevoie de actele respective in Spania, este cazul sa caut acolo un traducator din limba romana?
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2022
Ivico, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ivico , utilizator 15:10, 3 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Documentele traduse in Romania se pot autoriza sa fie valabile in tara, in limba careia se face traducerea.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicarea apostilei pe diplome de studiu traduse în limba italianã - cum se procedeazã legal? Mychaela24 Mychaela24 Vreau sa traduc si sa legalizez 5 diplome de studii cum se procedeaza exact? Am fost la inspectoratul scolar de asemenea la Prefectura pentru Apostila, am fost ... (vezi toată discuția)
Autorizatia de traducator expira? Lauree Lauree Buna ziua, Sunt absolventa de UW in Filologie (Germana/Engleza) si am obtinut autorizatia de traducator pt ambele limbi in 2001. Am fost PFA cativa ani apoi. ... (vezi toată discuția)
P.f.a. infiintare - traducator rabina rabina Buna ziua, Mă interesează care sunt paşii şi costul pentru a deveni P.F.A. ca traducător. Mulţumesc. (vezi toată discuția)