Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, noi suntem 5 frati, am fost parasiti de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, noi suntem 5 frati, am fost parasiti de parinti la ...

Buna ziua, noi suntem 5 frati, am fost parasiti de parinti la bunici paternali. De tata nu am auzit si nu am vorbit cu el 17 ani, bunicii au murit iar acum sa intors si vrea sa ia casa parinteasca, spune ca e a lui. Noi nu avem niciun drept la casa? Cand bunicii au trait au facut document la notar, in care se precizeaza ca am fost abandonati si ei ne iau in intretinere.
daca tatal e fiul bunicilor, e singurul mostenitor. Dvs nu aveti niciun drept, din pacate.
Puteti sa puneti mana de la mana si sa ii dati bani pe casa sau puteti sta in casa pana va da afara dupa ce face succesiunea dupa parinti.
pana atunci, nu-l lasati sa intre ca nu are ce sa va faca.
gi-jane2, moderator
De cât timp au murit bunicii? În ce ani? Și la cât timp după moartea lor a apărut ... fiul rătăcitor?
Nu vreau să vă dau speranțe deșarte, dar, dacă a apărut la mai mult de un an de la moartea bunicilor, ați putea să-l lasați fără casă (făcând front comun, voi, cei 5).
romascanu, moderator
Bunicul a murit de 12 ani, iar bunica de 5 ani. El nu a venit la inmormantare si nu a vorbit cu ei in cei 17 ani. A aparut acum o luna, si spune ca vrea sa treaca casa pe numele lui.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

De cât timp au murit bunicii? În ce ani? Și la cât timp după moartea lor a apărut ... fiul rătăcitor?
Nu vreau să vă dau speranțe deșarte, dar, dacă a apărut la mai mult de un an de la moartea bunicilor, ați putea să-l lasați fără casă (făcând front comun, voi, cei 5).

Luați legătura cu un avocat, asa cum v a spus și dna avocat pare ca aveți ceva șanse...
ADDT a scris:
Bunicul a murit de 12 ani, iar bunica de 5 ani. El ... A aparut acum o luna,

Fain.
Luați legătura cu un avocat, de preferință unul de pe aproape. Este competentă judecătoria în circumscripția căreia a avut ultimul domiciliu bunica. Puteți să dovediți cu martori că dvs. sunteți acceptanți ai celor două moșteniri, în vreme ce „fiul rărăcitor” este străin de ele. Acționați repejor, înainte de a obține vreun certificat de moștenitor.
Aveți șanse, dacă vă înțelegeți între voi și nu trageți ca-n vorba românească unul hăis și unul cea.
romascanu, moderator