Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amendă STB
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amendă STB

Bună ziua!

Eu și prietenul meu am mers cu STB-ul dintr-un colț al Bucureștiului în altul și întoarcere ( din sector 6 am mers până în 2 și din 2 până în 1 ). La întoarcere ne-am adus aminte că nu mai avem mult timp la dispoziție și ne vor expira călătoriile (voiam să ajungem la Universitate și fix atunci ne expirau călătoriile). La penultima stație au urcat niște controlori, iar până au ajuns la noi ( era și traficul îngreunat) deja ne-au expirat călătoriile, nu cu mult, cu câteva secunde, un minut, iar pe aparat călătoriile noastre au apărut invalide ( menționez că eu am achitat călătoria cu o călătorie standard, cu un card reîncărcabil, iar prietenul meu cu cardul de debit). Am arătat drept dovada tranzacția de pe telefonul lui ( pentru că nu voiam să fim acuzați pe degeaba) . În fine, am coborât cateva secunde mai târziu în stație, am prezentat legitimația de student, iar el buletinul. Am refuzat să plătim amenda de 80 de lei pentru că nu aveam bani la noi, iar ei au spus ca amenda este de 500 de lei și că vor întocmi proces verbal. Noi nu am semnat nimic, iar dumnealor s-au urcat în următorul autobuz. Noi vrem să facem contestație, însă nu avem niciun act doveditor că am primit amendă. Ce este de făcut în această situație?

Mulțumesc anticipat!
Silvia Deaconu, utilizator
Amenzile se pot contesta in instanta daca credeti ca si castigati.
Altfel o sa aveti si mai mult de plata daca pierdeti procesul.

Poate reveniti cu toata povestea...
~ Conținut șters la cerere ~