avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Doresc să amenajeze o parcare cu plată in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Doresc să amenajeze o parcare cu plată in zona aeroportului. ...

Buna ziua!
Doresc să amenajeze o parcare cu plată in zona aeroportului. Care sunt documentele necesare?
Va mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:51, 4 Noiembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Pentru amenajarea unei parcări va fi necesară obținerea unei autorizații de construire de la primărie. Pe scurt, procedura este în felul următor:

Ca prim pas, este necesar să obțineți în prealabil certificatul de urbanism (în acest certificat se vor menționa ce fel de avize/autorizații aveți nevoie), apoi:
- cerere de eliberare autorizație de construire
- actul doveditor al spațiului (dovada proprietății sau a dreptului de a construi de la proprietar)
- certificatul de urbanism
- documentația tehnică aferentă construcției
- avizele și acordurile date (din certificatul de urbanism)
- dovezile de plată a taxei pentru autorizația de construire, respectiv a avizelor mai sus menționate (dacă trebuie)

Vă recomand să intrați pe site-ul Primăriei unde doriți să realizați parcarea și să consultați documentația solicitată acolo, sau să sunați la Primărie și să întrebați exact (este varianta mai sigură că nu vor exista probleme)
Ultima modificare: Joi, 3 Noiembrie 2022
Cabinet de Avocat Tudor ANCA, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatia de construire Andreea_Pamfile Andreea_Pamfile Am cumparat un teren de la primarie si am construit pe el fara nici un act. Care sunt etapele si actele necesare pt a obtine autorizatia de constructie? (vezi toată discuția)
Aprobare garaj marbostgms marbostgms Doresc ca in prelungirea casei (un perete comun) sa-mi construiesc un garaj. Va rog sa-mi spuneti de ce aprobari am nevoie, pentru a nu cadea in abatere, desi ... (vezi toată discuția)
Obtinele autorizatie de extindere casa marian_eugen marian_eugen Buna seara,m-am apucat si eu sa construiesc inca doua camere,o baie si un hol in prelungirea casei existente cu modificarea acoperisului casei existente si nu ... (vezi toată discuția)