Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Doresc să amenajeze o parcare cu plată in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Doresc să amenajeze o parcare cu plată in zona aeroportului. ...

Buna ziua!
Doresc să amenajeze o parcare cu plată in zona aeroportului. Care sunt documentele necesare?
Va mulțumesc anticipat!
Bună ziua,

Pentru amenajarea unei parcări va fi necesară obținerea unei autorizații de construire de la primărie. Pe scurt, procedura este în felul următor:

Ca prim pas, este necesar să obțineți în prealabil certificatul de urbanism (în acest certificat se vor menționa ce fel de avize/autorizații aveți nevoie), apoi:
- cerere de eliberare autorizație de construire
- actul doveditor al spațiului (dovada proprietății sau a dreptului de a construi de la proprietar)
- certificatul de urbanism
- documentația tehnică aferentă construcției
- avizele și acordurile date (din certificatul de urbanism)
- dovezile de plată a taxei pentru autorizația de construire, respectiv a avizelor mai sus menționate (dacă trebuie)

Vă recomand să intrați pe site-ul Primăriei unde doriți să realizați parcarea și să consultați documentația solicitată acolo, sau să sunați la Primărie și să întrebați exact (este varianta mai sigură că nu vor exista probleme)
Cabinet de Avocat Tudor ANCA, Avocat