Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua. Am un dosar cu o executare sita pt un ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua. Am un dosar cu o executare sita pt un credit neachitat. ...

Buna ziua. Am un dosar cu o executare sita pt un credit neachitat. La momentul in care am primit poprirea si toate celelalte,am contactat un avocat si mi-a facut contestatie in 3 zile de la primirea documentelor cu poprirea. Au trecut 5 luni de atunci,intre timp eu am achitat toata datoria catre executor. Acum intrebarea mea este. Contestatia in cat timp primeste un verdict,cat dureaza? Eu urmaresc dosarul online si scrie la stare dosar “dosar inchis” asta ce inseamna? Eu nu mai am nici o informatie cu starea lui…ma pot duce sa ma interesez personal pentru ca nici nu mi se mai raspunde la telefon …
Bună ziua,

În mod normal, avocatul dvs. ar trebui să vă țină la curent cu starea contestației la executare. Teoretic, 5 luni este o durată de timp în care se poate și soluționa cauza, dar și încă să se desfășoare.

Nu-mi dau seama unde vă uitați și scrie ”dosar închis”, pentru că de obicei la dosarele online scrie soluția dată (admitere, respinge, constată tardivitatea, perimarea șamd), deci trebuie să existe o finalitate.

Uitați-vă pe portal.just.ro, scrieți numărul de dosar și acolo ar trebui să apară stadiul acestuia.
Multumesc,da….Doamna avocat nu mi-a mai
Raspuns dupa ce i-am zis ca am achitat totul catre executor si am ramas asa cumva in pom pentru ca nu stiu ce se intampla…si as fii vrut sa stiu daca exista posibilitatea sa am acces si eu la dosarul meu si sa vad daca am si contestatia acolo…iar in cazul in care am imi doresc sa am castig de cauza pentru ca mi-au pus mai mult decat dublu dobanzi…

gi-jane2, moderator
Bună ziua,

Dacă aveți nevoie de mai multe lămuriri eventual mă puteți contacta în privat și poate reușim să clarificăm câte ceva, dacă sunteți de acord să îmi oferiți datele necesare. Aici nu vă solicit și nici nu vă recomand divulgarea datelor.
Trebuie știut dacă s-a judecat procesul.
Mergeti la arhiva dacă avocatul nu mai are timp de caz și alt avocat nu mai vreți sa angajati special pentru verificări.

Daca ati câștigat procesul veți obține toți banii înapoi chiar dacă v-au executat silit în acest dosar.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat