avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctionarea unui lider de sindicat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctionarea unui lider de sindicat?

cum poate fi tras la raspundere un lider de sindicat (din teritoriu) care nu a luat nicio masura cand in prezenta acestuia, seful m-a hartuit la locul de munca (mobbing).
Cel mai recent răspuns: Daniela Gratiela , Alte profesii 17:40, 8 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveți cum sa îl sancționați eventual mobilizați mai mulți membrii de sindicat și nu îl mai alegeți în viitor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Verificați în statutul sindicatului dacă exista sanctiuni.
multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cotizatiile sindicale marinica71 marinica71 lucrez la o unitate de stat si in urma cu 4 ani am constituit un sindicat.la inceput totul a fost bine cu liderul ales de noi dar de ceva vreme nu mai face ... (vezi toată discuția)
Liderul de sindicat:un mic dictator marinica71 marinica71 lucrez la stat si de doi ani am constituit un sindicat,am ales un lidersi atat.de restul se ocupa acest lider el da afara din sindicat pe cine vrea,primeste ... (vezi toată discuția)
Obligativitate raport al comisiei de cenzori georgehc georgehc Fac parte dintr-un sindicat al carui presedinte a fost ales in toamna anului 2009. de atunci si pana acum, in calitate de lider, niciodata, presedintele sau ... (vezi toată discuția)