Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctionarea unui lider de sindicat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctionarea unui lider de sindicat?

cum poate fi tras la raspundere un lider de sindicat (din teritoriu) care nu a luat nicio masura cand in prezenta acestuia, seful m-a hartuit la locul de munca (mobbing).
Nu aveți cum sa îl sancționați eventual mobilizați mai mulți membrii de sindicat și nu îl mai alegeți în viitor.
Verificați în statutul sindicatului dacă exista sanctiuni.
multumesc frumos.