Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua ! Suntem locatari (9 apartamente) intr un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua ! Suntem locatari (9 apartamente) intr un bloc nou. ...

Buna ziua !
Suntem locatari (9 apartamente) intr un bloc nou. Dezvoltatorul ne cere bani pentru a infiinta asociatie de propietari (respectiv 210 roni de apartament). Nu s a tinut nicio sedinta, nu am semnat nimic, nu am cunoscut administratorul, nu stim daca este firma , nimic,! dar el cere bani, spunand ca asa este procedura si astea sunt costurile..bineinteles fara nicio chitanta.. Va rog spuneti mi care este taxa infiintarii unei asociatii si cum se calculeaza?
Multumesc
Va adunati tot proprietarii si decideti semnand un proces verbal despre hotararea de a infiinta asociatia.Desemnati o persoana care sa se ocupe cu infiintarea asociatiei. Procedura nu e atat de complicata.
[ link extern ] /
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Buna ziua
Nu asta era intrebarea .

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Va adunati tot proprietarii si decideti semnand un proces verbal despre hotararea de a infiinta asociatia.Desemnati o persoana care sa se ocupe cu infiintarea asociatiei. Procedura nu e atat de complicata.
[ link extern ] /

Nici raspunsul nu poate fi dat la ce taxa va referiti? Taxa de infiintare e una , TAXA DE 20 LEI potrivit art. 21 din OUG nr. 80/2013,, taxa pentru intocmirea actelor constitutive e alta daca nu stiti sa va intocmiti singur actele, sunt cheltuieli oricum pentru intocmirea dosarului, trebuie si un patrimoniu la constituire..... Daca apelati la un avocat onorariul difera. Prin urmare un cuantum exact nu poate fi precizat dar in jurul sumei de 1500 lei se poate constitui.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
nu exista o taxa pentru inregistrarea unei asociatii de proprietari, inafara de taxa de timbru care este undeva la 100 lei. se depune documentatia la judecatoria in a carei raza se afla imobilul si instanta admite sau respinge cererea.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Deocamdata informati-va cu ce se "maninca" o asociatie de proprietari. Studiati legea 196/2018 : [ link extern ]
Dezvoltatorul sa mai astepte, ca nu sta in apa. Asa ca, dupa ce cititi si va informati mai mult, puteti sa stabiliti cei 9 proprietari de apartament, ce faceti mai departe. Deocamdata dezvoltatorul se crede majoritar, dar nici el nu stie legea si vrea, de fapt, sa profite de "viteza" de actiune. Insa nu poate avea decit 50% din voturi.
Articolul 49
(3) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociației de proprietari se au în vedere următoarele:
a) fiecare proprietar, membru al asociației, are dreptul la un vot pentru unitatea sa de proprietate imobiliară;
b) pentru hotărârile cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare și modernizare, votul fiecărui proprietar, membru al asociației, are o pondere egală cu cota-parte indiviză din proprietatea comună;
c) în situația în care un proprietar deține o cotă-parte indiviză de părți comune mai mare de jumătate din totalul cotelor-părți indivize de proprietate comună din condominiu, ponderea voturilor de care el dispune este limitată, fiind egală cu suma ponderii voturilor celorlalți proprietari;

Dini1979 a scris:

Buna ziua !
Suntem locatari (9 apartamente) intr un bloc nou. Dezvoltatorul ne cere bani pentru a infiinta asociatie de propietari (respectiv 210 roni de apartament). Nu s a tinut nicio sedinta, nu am semnat nimic, nu am cunoscut administratorul, nu stim daca este firma , nimic,! dar el cere bani, spunand ca asa este procedura si astea sunt costurile..bineinteles fara nicio chitanta.. Va rog spuneti mi care este taxa infiintarii unei asociatii si cum se calculeaza?
Multumesc