Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributii sociale CIM part time
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributii sociale CIM part time

Sunt administrator la asoc.proprietari cu CIM part time si salariu sub salariul minim, dar si titular Intrepr.Individ. si realizez venituri lunare peste salariul minim. CAS si CASS la CIM part time trebuie platite la nivelul salariului minim sau la salariul obtinut? (Veniturile obtinute din activitate independenta sunt considerate "venituri asimilate salariilor" pt. stabilirea contributiilor sociale la contract part time?)
Pentru ca nimeni nu-si da cu parerea, am pus intrebarea la AJFP Arges. Revin cu precizari.
Am primit raspunsul de la ANAF - AJFP Arges:
"veniturile obtinute din activitati independente nu sunt venituri din salarii sau asimilate salariilor prevazute la art.76 din Codul fiscal ........... datorati CAS si CASS la nivelul salariului minim brut pe tara."