avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat.
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat.

Buna ziua!
Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat, neplătitoare TVA deci intra la categoria Micro doar 2 luni.
Deoarece nu pot avea angajat prea curând, din Ianuarie 2023 voi intra la categoria impozit pe profit 16%
Întrebarea este dacă în viitor voi putea avea 1 angajat, mai pot reveni la categoria Micro ? Sau răspunsul depinde de viitorul legislativ care e mereu in schimbare?
Este adevărat ca nu se mai poate reveni la Micro niciodată?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Constantinesis , utilizator 14:29, 3 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca la 31.12.2023 indepliniti conditiile de la 01.01.2024 puteti fi micro .
Doar acele firme nu mai pot reveni care au fost micro incepand cu 01.01..2023 - si au trecut la profit ulterior.
Multumesc de raspuns!

Totusi, eu pana la finalul anului 2022 mai trebuie sa depun vreo declaratie, cerere sau un bilant pentru a fi inregistrat ca microintreprindere inainte de 1 ianuarie 2023 si nu dupa aceasta data ? Eventual trebuie sa am vreo incasare deci sa incep activitatea pana la finalul anului ca sa platesc impozitul pe micro pentru a fi recunoscuta ca micro in 2022? Din ce stiam eu, pana acum orice firma nou infiintata era implicit microintreprindere din momentul inregistrarii la ONRC.
Mi-a spus cineva foarte vag ca ar trebui sa mai fac ceva pana la finalul anului dar nu am inteles exact ce, sau poate nu are legatura cu problema asta....

Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2022
Constantinesis, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Verificati pe site la mfinante sa vedeti ca sunteti micro sa stati linistit :)

[ link extern ]
Da, tocmai m-am uitat si imi spune asa:
Impozit pe veniturile microintreprinderilor (data luarii in evidenta) -----------01-11-2022
Banuiesc ca asta inseamna ca sunt microintreprindere si daca nu schimb nimic, voi fi automat trecut pe impozit pe profit de la 1 ianuarie 2023 cu posibilitatea viitoare de a reveni la micro daca voi indeplini cerintele? :)
Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2022
Constantinesis, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da corect

Alte discuții în legătură

Micro 2023 - bilant nedepus in termen - trece la profit in 2024? daniel.constantin daniel.constantin daniel.constantin daniel.constantin Societate microintreprindere in 2023, nu a depus situatiile financiare aferente anului 2022 la timp, pana la termenul de 31 Mai 2023. Avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit vs impozit pe microintreprindere 2023-2024 Codrut07 Codrut07 Buna ziua, Detin un SRL (cod caen 7112) care nu a avut si nu are angajati, in urma OUG 16 sunt OBLIGAT ca in 2023 sa trec la impozit pe profit (16%) din cauza ... (vezi toată discuția)
Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) romanmina_56@yahoo.com romanmina_56@yahoo.com Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) pana in luna mai cand am trecut in somaj pana in oct.2023.Din lipsa de informatie si pe baza ... (vezi toată discuția)