Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat.
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat.

Buna ziua!
Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat, neplătitoare TVA deci intra la categoria Micro doar 2 luni.
Deoarece nu pot avea angajat prea curând, din Ianuarie 2023 voi intra la categoria impozit pe profit 16%
Întrebarea este dacă în viitor voi putea avea 1 angajat, mai pot reveni la categoria Micro ? Sau răspunsul depinde de viitorul legislativ care e mereu in schimbare?
Este adevărat ca nu se mai poate reveni la Micro niciodată?
Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua! Din ce am citit, nu veti fi trecut automat la impozit pe profit in 2023. Va trebui sa depuneti pana la 31 martie declaratia 700 pentru a schimba regimul de impozitare. Pentru anul acesta, veti avea de depus declaratia 100 pentru impozitul pe venit micro plus bilantul. Daca nu aveti nicio activitate pana la 31 decembrie, in loc de bilant se depune o declaratie de inactivitate.
Toate firmele care nu mai indeplinesc conditiile la 31,12,2022 ca sa ramana micro , vor fi trecute automat la profit pt ca acesta va fi obligatoriu incepand cu 01,01,2023 iar impozitul pe micro va fi optional .

Chiar daca nu veti depune D700 cum zice Alexandra mai sus , firma tot nu va ramane micro in continuare .
Ce se întâmplă dacă as întra in 2023 cu un angajat si deci as putea ramane micro însă pe parcursul anului 2023 as ramane iar fără angajat? Se menține micro pana la finalul 2023 sau se trece imediat pe profit?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Toate firmele care nu mai indeplinesc conditiile la 31,12,2022 ca sa ramana micro , vor fi trecute automat la profit pt ca acesta va fi obligatoriu incepand cu 01,01,2023 iar impozitul pe micro va fi optional .

Chiar daca nu veti depune D700 cum zice Alexandra mai sus , firma tot nu va ramane micro in continuare .

În cazul în care, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere nu mai îndeplinește condiția prevăzută la art. 47 alin. (1) lit. g) din Codul fiscal , ( n.r. aceea de a avea un salariat ) aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care nu mai este îndeplinită această condiție.

Prin excepție de la prevederile de mai sus , pentru o microîntreprindere cu un singur salariat, al cărui raport de muncă încetează, condiția prevăzută la art. 47 alin. (1) lit. g) se consideră îndeplinită dacă, în termen de 30 de zile de la încetarea raportului de muncă, este angajat un nou salariat cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată pe o perioadă de cel puțin 12 luni. ( salariat cu norma intreaga sau mai multi cu norma cumulata de 8 ore de la toti )
Multumesc !