avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat.
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat.

Buna ziua!
Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat, neplătitoare TVA deci intra la categoria Micro doar 2 luni.
Deoarece nu pot avea angajat prea curând, din Ianuarie 2023 voi intra la categoria impozit pe profit 16%
Întrebarea este dacă în viitor voi putea avea 1 angajat, mai pot reveni la categoria Micro ? Sau răspunsul depinde de viitorul legislativ care e mereu in schimbare?
Este adevărat ca nu se mai poate reveni la Micro niciodată?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Constantinesis , utilizator 14:29, 3 Decembrie 2022
Buna ziua! Din ce am citit, nu veti fi trecut automat la impozit pe profit in 2023. Va trebui sa depuneti pana la 31 martie declaratia 700 pentru a schimba regimul de impozitare. Pentru anul acesta, veti avea de depus declaratia 100 pentru impozitul pe venit micro plus bilantul. Daca nu aveti nicio activitate pana la 31 decembrie, in loc de bilant se depune o declaratie de inactivitate.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toate firmele care nu mai indeplinesc conditiile la 31,12,2022 ca sa ramana micro , vor fi trecute automat la profit pt ca acesta va fi obligatoriu incepand cu 01,01,2023 iar impozitul pe micro va fi optional .

Chiar daca nu veti depune D700 cum zice Alexandra mai sus , firma tot nu va ramane micro in continuare .
Ce se întâmplă dacă as întra in 2023 cu un angajat si deci as putea ramane micro însă pe parcursul anului 2023 as ramane iar fără angajat? Se menține micro pana la finalul 2023 sau se trece imediat pe profit?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Toate firmele care nu mai indeplinesc conditiile la 31,12,2022 ca sa ramana micro , vor fi trecute automat la profit pt ca acesta va fi obligatoriu incepand cu 01,01,2023 iar impozitul pe micro va fi optional .

Chiar daca nu veti depune D700 cum zice Alexandra mai sus , firma tot nu va ramane micro in continuare .

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În cazul în care, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere nu mai îndeplinește condiția prevăzută la art. 47 alin. (1) lit. g) din Codul fiscal , ( n.r. aceea de a avea un salariat ) aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care nu mai este îndeplinită această condiție.

Prin excepție de la prevederile de mai sus , pentru o microîntreprindere cu un singur salariat, al cărui raport de muncă încetează, condiția prevăzută la art. 47 alin. (1) lit. g) se consideră îndeplinită dacă, în termen de 30 de zile de la încetarea raportului de muncă, este angajat un nou salariat cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată pe o perioadă de cel puțin 12 luni. ( salariat cu norma intreaga sau mai multi cu norma cumulata de 8 ore de la toti )
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Micro 2023 - bilant nedepus in termen - trece la profit in 2024? daniel.constantin daniel.constantin daniel.constantin daniel.constantin Societate microintreprindere in 2023, nu a depus situatiile financiare aferente anului 2022 la timp, pana la termenul de 31 Mai 2023. Avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit vs impozit pe microintreprindere 2023-2024 Codrut07 Codrut07 Buna ziua, Detin un SRL (cod caen 7112) care nu a avut si nu are angajati, in urma OUG 16 sunt OBLIGAT ca in 2023 sa trec la impozit pe profit (16%) din cauza ... (vezi toată discuția)
Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) romanmina_56@yahoo.com romanmina_56@yahoo.com Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) pana in luna mai cand am trecut in somaj pana in oct.2023.Din lipsa de informatie si pe baza ... (vezi toată discuția)