Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Optiune Micro începând cu 2024
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Optiune Micro începând cu 2024

O micro în 2022 dacă nu îndeplinește condițiile de micro la 1 ianuarie 2023, aplica impozit pe profit în 2023, va putea aplica pt. micro începând cu 2024?
da daca va indeplini conditiile la 31,12,2023
Multumesc de raspuns!
Mulțumesc exact asta întrebam și eu dar citisem undeva ca revenirea la Micro eva fi imposibila.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

da daca va indeplini conditiile la 31,12,2023

e imposibila DOAR pentru acele firme care au fost micro cel putin o data incepand cu 01.01.2023 si au trecut la impozit pe profit ulterior.