avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Optiune Micro începând cu 2024
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Optiune Micro începând cu 2024

O micro în 2022 dacă nu îndeplinește condițiile de micro la 1 ianuarie 2023, aplica impozit pe profit în 2023, va putea aplica pt. micro începând cu 2024?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da daca va indeplini conditiile la 31,12,2023
Multumesc de raspuns!
Mulțumesc exact asta întrebam și eu dar citisem undeva ca revenirea la Micro eva fi imposibila.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

da daca va indeplini conditiile la 31,12,2023


2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
e imposibila DOAR pentru acele firme care au fost micro cel putin o data incepand cu 01.01.2023 si au trecut la impozit pe profit ulterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am deschis o firmă in noiembrie 2022 fără angajat. Constantinesis Constantinesis Buna ziua! Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat, neplătitoare TVA deci intra la categoria Micro doar 2 luni. Deoarece nu pot avea angajat ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit vs impozit pe microintreprindere 2023-2024 Codrut07 Codrut07 Buna ziua, Detin un SRL (cod caen 7112) care nu a avut si nu are angajati, in urma OUG 16 sunt OBLIGAT ca in 2023 sa trec la impozit pe profit (16%) din cauza ... (vezi toată discuția)
Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) romanmina_56@yahoo.com romanmina_56@yahoo.com Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) pana in luna mai cand am trecut in somaj pana in oct.2023.Din lipsa de informatie si pe baza ... (vezi toată discuția)