Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Boxa ocupata in mod abuziv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Boxa ocupata in mod abuziv

Buna seara,
Am achizitionat de curand un apartament cu 2 camere.in momentul in are am decis sa cumparamacel impobil vechiul proprietar a precizat ca detine si o boxa pe care ne-a si prezentat-o de altfel,insa cand au fost predati banii cash in fata notarului in contract nu s-a specificat si suprafata boxei care anterior a fost prezentata.Iar acum cand ne-am adresat administratorului de bloc sa ne de access in subsolul blocului am fost instiintati ca nu avem drept la boxa deoarece fosta proprietara a :"donat-o altcuiva".Intrebarea mea este:mai avem vreo sansa de a primi boxa respectiva in situatia data?fara a mai lua contact cu vechii proprietari deoarece au fost unele disensiuni acolo si nu mai dorim sa mai interactionam cu asemenea persoane conflictuale.
Multumesc anticipat!
Daca nu ati cumparat si o boxa, nu aveti nicio boxa.
Daca e specificata in contract, aveti o boxa.
gi-jane2, moderator
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa precizaticoncret daca este vorba despre anexa boxa edificata pe baza proiectului constructiei daca vanzatorul detinea calitatea d eproprietar asupra boxei
Atat timp cat vanzatorul nu a inteles la incheierea tranzactiei sa consemneze si boxa fie acestia nu d e tineau calitatea de proprietar ,fie boxa nu figureaza ca legal construita in cartea tehnica a constructiei