Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu pe perioada cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu pe perioada cic

Buna ziua. Ma întorc la serviciu din cic dupa 1 an si 11 luni. Pe perioada concediului de crestere am zile de concediu de odihna pe care le pot lua cand revin? Am gasit legea 283/2022 unde la art 145 alineatul 4 apare ca ,concediu de crestere se considera activitate prestata. Va mulțumesc!
Nu se mentioneaza in art.145 alin.4 C.mun. ceea ce sustineti dvs ... : La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor și perioada absenței de la locul de muncă în condițiile art. 152^2 se consideră perioade de activitate prestată.
Si daca se considera activitate prestata nu sunt zile de concediu aferente acestei perioade? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Nu se mentioneaza in art.145 alin.4 C.mun. ceea ce sustineti dvs ... : La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor și perioada absenței de la locul de muncă în condițiile art. 152^2 se consideră perioade de activitate prestată.

CCC nu este perioada care se ia în calcul la durata concediului de odihna.
Multumesc. Dar dacă se considera activitate prestata am dreptul la vouchere de vacanta? Multumesc frumos

Cornel Vasile a scris:

CCC nu este perioada care se ia în calcul la durata concediului de odihna.

CCC NU se considera activitate prestata . Cititi cu atentie acel art 145 al 4 din Codul Muncii , concediul de crestere copil NU este prins intre perioadele care sunt considerate perioade de activitate prestata . Faceti cumva confuzie cu “ perioadele de incapacitate temporara de munca “ ? sau cu “ cele aferente concediului de maternitate “ ? Acestea sunt - ambele - concedii medicale ( de boala , respectiv cele de sarcina si lauzie de 126 zile ) , nu si CCC .