avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu pe perioada cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu pe perioada cic

Buna ziua. Ma întorc la serviciu din cic dupa 1 an si 11 luni. Pe perioada concediului de crestere am zile de concediu de odihna pe care le pot lua cand revin? Am gasit legea 283/2022 unde la art 145 alineatul 4 apare ca ,concediu de crestere se considera activitate prestata. Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:48, 23 Noiembrie 2022
Nu se mentioneaza in art.145 alin.4 C.mun. ceea ce sustineti dvs ... : La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor și perioada absenței de la locul de muncă în condițiile art. 152^2 se consideră perioade de activitate prestată.
Si daca se considera activitate prestata nu sunt zile de concediu aferente acestei perioade? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Nu se mentioneaza in art.145 alin.4 C.mun. ceea ce sustineti dvs ... : La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor și perioada absenței de la locul de muncă în condițiile art. 152^2 se consideră perioade de activitate prestată.

CCC nu este perioada care se ia în calcul la durata concediului de odihna.
Multumesc. Dar dacă se considera activitate prestata am dreptul la vouchere de vacanta? Multumesc frumos

Cornel Vasile a scris:

CCC nu este perioada care se ia în calcul la durata concediului de odihna.

CCC NU se considera activitate prestata . Cititi cu atentie acel art 145 al 4 din Codul Muncii , concediul de crestere copil NU este prins intre perioadele care sunt considerate perioade de activitate prestata . Faceti cumva confuzie cu “ perioadele de incapacitate temporara de munca “ ? sau cu “ cele aferente concediului de maternitate “ ? Acestea sunt - ambele - concedii medicale ( de boala , respectiv cele de sarcina si lauzie de 126 zile ) , nu si CCC .

Alte discuții în legătură

Buna ziua! sunt angajata începând cu 1 iulie 2012 la aceeași ... AlexandraMalaiMare AlexandraMalaiMare Buna ziua! Sunt angajata începând cu 1 iulie 2012 la aceeași instituție, până acum am.beneficiat de 21 zile de concediu de odihna/an. Însa în acești ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o intrebare legat de suspendarea contractului de ... iuliana8 iuliana8 Buna ziua, Am o intrebare legat de suspendarea contractului de munca pentru concediu paternal. Acesta suspendare influenteaza calculul anual de zile de ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna in concediu medical GabrielaToncean GabrielaToncean Daca un angajat se afla in Concediu medical din ianuarie anul acesta pina la anul .... mai are dreptul la concediu de odihna? (vezi toată discuția)