Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua! Am și eu o situație, zilele trecute m a ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua! Am și eu o situație, zilele trecute m a atins un ...

Buna ziua! Am și eu o situație, zilele trecute m a atins un nene cu o duba( a schimbat banda fara sa se asigure) am făcut amiabila cu dansul și ne am programat la constatare. Noi am fost și am depus la cei ce se ocupa de dosar, însă el nu s a prezentat nici până în ziua de azi și nici nu răspunde la telefon. Ideea e că cei de la asigurări au spus că nu mi poate continua dosarul , decât să blocheze până nu se prezintă și el. Ce pot face?
~ Conținut șters la cerere ~
Este o situație care interesează pe multă lume. Nu vreți să detaliați cazul, eventual cu prevederile legale relevante? V-am fi recunoscători.

Voinea Liviu a scris:

Cei de la asigurari va mint cu nerusinare.
Plata despagubirii catre dvs nu poate fi conditionata de un asemenea motiv.
Trebuie insa sa respectati niste pasi procedurali ,pe care daca nu ii cunoasteti ,asiguratorul va amana solutionarea dosarului de dauna.

hotumattua, utilizator
Asa este. Si eu sunt interesat de pasii de urmat intr-o asemenea situatie, m-am lovit in practica de acest impediment.
Am avut si eu mici ,,frecusuri", dar niciodata nu am acceptat amiabila! Ori am mers la militie, ori a pus banii jos. Doi au fost jmekeri si nu s-au prezentat in 24 de ore. Au ramas pietoni o luna, plus amenda. Cand n-am cascat eu ochii, am mers la service-ul unui amic si am platit si reparatia masinii mele si a celeilalte.
~ Conținut șters la cerere ~