Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara,am un copil de 1 an si tatal copilului m-a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara,am un copil de 1 an si tatal copilului m-a parasit ...

Buna seara,am un copil de 1 an si tatal copilului ma parasit cand iam zis ca sunt insarcinata, nici in momentu de fata nu vrea sa stie nimica de noi,la nasterea copilui pe certificat e linie la tata ,as vrea sa stiu daca ma casatoresc as putea sa trec copilul pe numele viitorului soț?
Nu este corect, și nici legal să treceți în fals pe certificatul copilului la rubrica tata, numele soțului viitor.
Dar noul soț are dreptul legal să-l înfieze pe copil.
Deci soluția legală este înfierea copilului.
Dapix, utilizator
Sotul dvs poate infia copilul sau ii puteti schimba numele pe cale administrativa.
De adoptat vedeti in timp daca e cazul,daca il adulopta ii schimbati si numele cu aceasta ocazie.
In ce priveste doar schimbarea numelui, nu e important, lasati-l cum il are.
Lăsați copilul să vă poarte numele de fată.
Nu faceți greșeala să schimbați numele copilului pe cale administrativă, că dacă nu este înfiat de un alt bărbat. pentru că tot liniuță va avea în certificatul de naștere.

Iar dacă vă veți despărți și de acel al 2-lea bărbat copilul va fi traumatizat cu schimbarea numelui.
Dapix, utilizator
In cazul despartirii mamei de sot, copilul nu isi va schimba si el numele, iar mama are sanse sa ramana si ea cu numele dobândit.
Doar adopția este posibila.
Este insa bine sa nu va grăbiți.

Scris din București 2022