avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot să obțin în instanță dreptul de înainta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot să obțin în instanță dreptul de înainta cadastru pentru ...

Pot să obțin în instanță dreptul de înainta cadastru pentru jumătate din casă moștenită având copropietari rude pentru cealaltă jumătate , ce nu vor să participe la cadastrare


Buna ziua,
Da, puteti.
nu inteleg cum s-ar putea efectua un cadastru pentru jumatate din casa, poate imi scapa mie ceva.

Casa e împărțită in jumatate vreau să fac cadastru în care trebuie să apară jumătate din pământul de sub casă, dar rudele nu vor să participe așa cum a cerut cadastristul .A zis gen cum se procedează la ceo ce locuiesc la bloc. CE SĂ FAC? AM nevoie de cadastru, pot sa-i chem în instanță?
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

nu inteleg cum s-ar putea efectua un cadastru pentru jumatate din casa, poate imi scapa mie ceva.

Ii puteți chema in instanța pentru suportarea cheltuielilor de cadastrare. Nu înțeleg cum e casa împărțită in jumătate. De asemenea, s a procedat la ieșirea din indiviziune?
Eu am moștenit de la mama această jumătate, mama de la bunica, cealaltă jumătate o mostenit-o unchiul (fratele mamei) in același timp după succesiunea bunicii .Unchiul a făcut cadastru provizoriu și a vândut cu act vânzarea-cumpărare unui nepot și soția cu drept de uzufruct viajer .El e decedat, iar soția trăiește dar nu dorește să facă cadastru,nepotul așteaptă să între în drepturi ,dar după moartea soției menționate mai sus. Am vorbit amiabil cu ei și mă duc cu vorba.De aceea doresc să fac cadastru fără ei ,nu cer cheltuieli .Cum ies din indiviziune? CU cadastru provizoriu au făcut act vânzarea-cumpărare e in regulă?





Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Ii puteți chema in instanța pentru suportarea cheltuielilor de cadastrare. Nu înțeleg cum e casa împărțită in jumătate. De asemenea, s a procedat la ieșirea din indiviziune?

Alte discuții în legătură

Am moștenit de la părinți o casă cu 1 etaj pentru mine și ... Sandu G Sandu G Am moștenit de la părinți o casă cu 1 etaj pentru mine și parterul o mătușă cu drept de uzufruct viajer și un nepot proprietar. Vreau să fac ... (vezi toată discuția)
Cota parte mostenire mandrut mandrut Tatal meu si fratele sau au mostenit dupa bunicul o casa si 2 ha de teren. Succesiunea s-a facut in 1998. Casa nu era intabulata. Desi cei doi frati se ... (vezi toată discuția)
Mostenire laura_copaci laura_copaci Am si eu o problema cu un imobil care a fost al bunicilor mei,bunicul a decedat in urma cu 18 ani dupa moartea lui sa dezbatut taxa de succesiune si casa sa ... (vezi toată discuția)