Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia de mobilitate a fost pana la 1.05.2022 o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia de mobilitate a fost pana la 1.05.2022 o componenta ...

Indemnizatia de mobilitate a fost pana la 1.05.2022 o componenta impozabilă a salariului. Din 01.05 ea se va calcula tot in salariu dar neimpozabil sau va fi scoasă inafara statului de plata ?
Indemnizatia de mobilitate va beneficia de scutire de plata taxelor salariale atat timp cat aceasta se incadreaza in anumite plafoane, respectiv:
- in tara, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatie prin hotarare a Guvernului, in limita a trei salarii de baza corespunzatoare locului de munca ocupat de salariatul care primeste indemnizatia;
- in strainatate, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru diurna, prin hotarare a Guvernului, in limita a trei salarii de baza corespunzatoare locului de munca ocupat de salariatul care primeste indemnizatia.

[ link extern ] /
indemnizatia de delegare e scutita de taxe doar 60+60 zile pe an , indemnizatia de mobilitate daca se incadreaza in plafon tot 120 de zile pe an va fi scutit de taxe sau tot anul? multumesc frumos
Indemnizatia de mobilitate nu are un termen de scutire, ci o valoare ...