avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O asociatie de proprietari care are doar 10 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O asociatie de proprietari care are doar 10 apartamente poate ...

O asociatie de proprietari care are doar 10 apartamente poate face un credit bancar fara acordul tuturor membrilor?
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2022
Dr_Cristina, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:55, 14 Noiembrie 2022
Nu
Legea 196/2018
ART. 53
Adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari are
urmatoarele atributii:
...
f) in baza acordului scris al tuturor proprietarilor adopta hotarari privind
contractarea de imprumuturi de la banci in vederea acoperirii cheltuielilor pentru
consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea instalatiilor si dotarilor
aferente, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si
pentru reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei in vederea cresterii calitatii
ambiental-arhitecturale a condominiului, potrivit prevederilor legale;
Care este scopul angajarii asociatiei de proprietari intr-un credit bancar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interpretare corectă a art.53, lit.f) din legea 196/2018 mira55 mira55 Respectivul articol prevede că ”în baza acordului scris al tuturor proprietarilor adoptă (adunarea generală) hotărâri privind contractarea de ... (vezi toată discuția)
Refuzul inchiderii balconului la reabilitarea blocului m1a8r1i2 m1a8r1i2 Buna ziua Am o problema similara cu cea semnalata de o persoana pe acest forum in 2015, nu spune cum a solutionat Va rog un raspuns juridic: daca refuz sa mi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, este obligatorie montarea contoarelor de apa calda/ ... Mihaela Nicol Mihaela Nicol Buna ziua, este obligatorie montarea contoarelor de apa calda/ rece in apartamente? Am înțeles ca reapartitoarele de caldura au devenit obligatorii, dar nu ... (vezi toată discuția)