Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O asociatie de proprietari care are doar 10 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O asociatie de proprietari care are doar 10 apartamente poate ...

O asociatie de proprietari care are doar 10 apartamente poate face un credit bancar fara acordul tuturor membrilor?
Dr_Cristina, utilizator
Nu
Legea 196/2018
ART. 53
Adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari are
urmatoarele atributii:
f) in baza acordului scris al tuturor proprietarilor adopta hotarari privind
contractarea de imprumuturi de la banci in vederea acoperirii cheltuielilor pentru
consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea instalatiilor si dotarilor
aferente, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si
pentru reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei in vederea cresterii calitatii
ambiental-arhitecturale a condominiului, potrivit prevederilor legale;
Care este scopul angajarii asociatiei de proprietari intr-un credit bancar?