Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rate bancare oprite din ajutorul de somaj
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rate bancare oprite din ajutorul de somaj

Este legal ca banca sa-mi opreasca toata suma imdemnizatiei de somaj,pentru intarziere plata rate credit?
danyel4269, utilizator
Buna ziua, nu. Conform art. 729 Cpc (4) Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel. Trebuie sa faceti contestatie la executare in 15 zile de la data popririi.