Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident iesire cu spatele din parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident iesire cu spatele din parcare

Am parcat pe locurile marcate pe trotuar langa scoala unde las copilul si la iesire m-am asigurat ca masinile sunt oprite de pe sensul de mers si am dat cu spatele. Am lovit o duba care voia sa intoarca si a aparut brusc in spatele meu pe care nu am vazut-o. Cred ca duba a taiat o linie continua, desi nu e marcata imi aduc aminte ca acolo era o linie continua.
Intrebarea mea este cine e vinovat in acest caz?
dvs ca nu v-ati asigurat.
Cred ca poate fi considerat culpa comuna, mai ales daca acolo e linie continua.
§ 6. Reguli referitoare la manevre
Articolul 54
(1) Conducătorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a direcției de mers, de ieșire dintr-un rând de vehicule staționate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulație sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.
(2) Semnalizarea schimbării direcției de mers trebuie să fie menținută pe întreaga durată a manevrei.
[ link extern ]
latka, utilizator
Nu semnalizam si nici el, l-am lovit in lateral nu frontal. Are rost sa ma duc la politie sau sa incerc sa ma inteleg cu el?
In cazul in care e culpa comuna platim noi sau plateste asigurarea?
Daca implicati societatile de asigurari si ele sunt de acord, se acorda doar 50% din valoarea devizului de reparatie, restul se suporta de catre proprietarul masinii.
[ link extern ] /
Dusul la politie oricum e obligatoriu in primele 24 de ore, dupa eveniment, daca nu se face constatare amiabila, dupa aceea se ajunge la suspendare permis pe 30 de zile., conform art. 100/3/g din OUG 195/2002.
latka, utilizator
Cred ca duba a taiat o linie continua, desi nu e marcata imi aduc aminte ca acolo era o linie continua.

mergeti la locul " faptei" si vedeti cum e.