Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna! Am o intrebare. As dori sa stiu daca merita sa ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna! Am o intrebare. As dori sa stiu daca merita sa contest ...

Buna! Am o intrebare. As dori sa stiu daca merita sa contest in instanta doua amenzi date de Jandarmerie pentru
art. 2 pct. 1 din Legea nr. 61/1991
art. 2 pct. 3 din Legea nr. 61/1991

In data de 12. 11.2022 in jurul orelor 17 am mers pe platoul de langa o piata din orasul in care locuiesc (Oradea), disimuland faptul ca nu as avea un picior (bagat in pantalon la spate) pentru un challenge de pe TikTok, am inceput sa cersesc folosind o icoana si o sapca.
Dup aproximativ 40 minute am fost abordat si luat pe un ton foarte agresiv de 2 jamdarmi pe care de nervi i am injurat. Am primit amenda pentru "cuvinte jicnitoare" si una pentru ca Am Apelat la mila publicului.
Nu mi se pare normal, deoarece a fost o gluma. Merita sa castig in instanta?
Multumesc!
Nu se merita! Pierdeti vremea prin instanta.