avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua în data de 14-07-2022 am circulat fara ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua în data de 14-07-2022 am circulat fara rovinieta, ...

Buna ziua în data de 14-07-2022 am circulat fara rovinieta, mi sa întocmit proces verbal în data de 26-10-2022 și mi sa adus la cunoștință în data de 14-11-2022 data postei de pe plic ,dar poștașul mi-a adus plicul cu amendă în data de 17-11-2022,întrebarea mea este amenda contravențională sa prescris?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 09:46, 21 Noiembrie 2022
Nu s-a prescris.
Nu s-a prescris, daca ar fi trecut mai mult de 6 luni, puteati spune ca ceva e in neregula. Legea spune ca trebuie sa treaca maxim 4 luni de la infaptuire, pina la intocmirea PV si maxim 2 luni dupa aia, pentru comunicare. Nici un termen nu a fost depasit.
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2022
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta ... dany2605 dany2605 Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta din Martie 2022... Nu mi a venit nici o amenda acasa Am citit ca dacă nu primesc nimic ... (vezi toată discuția)
Amenda lipsa rovinieta, termene de prescriptie ciocnovic ciocnovic buna,la toata lumea...am primit un plic acasa in data de 23 02 2012,prin care sunt instiintat ca in data de 17 08 2011 am circulat pe un drum european fara a ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta silepop silepop Bună ziua. Eu am locuit până în 2015 într-un apartament apoi mi-am cumpărat o casă, păstrând apartamentul în care actualmente locuiește un chiriaș. ... (vezi toată discuția)