Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua în data de 14-07-2022 am circulat fara ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua în data de 14-07-2022 am circulat fara rovinieta, ...

Buna ziua în data de 14-07-2022 am circulat fara rovinieta, mi sa întocmit proces verbal în data de 26-10-2022 și mi sa adus la cunoștință în data de 14-11-2022 data postei de pe plic ,dar poștașul mi-a adus plicul cu amendă în data de 17-11-2022,întrebarea mea este amenda contravențională sa prescris?
Nu s-a prescris.
Nu s-a prescris, daca ar fi trecut mai mult de 6 luni, puteati spune ca ceva e in neregula. Legea spune ca trebuie sa treaca maxim 4 luni de la infaptuire, pina la intocmirea PV si maxim 2 luni dupa aia, pentru comunicare. Nici un termen nu a fost depasit.
latka, utilizator