Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate trece de la program de 8 ore pe zi, la 6 ore ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate trece de la program de 8 ore pe zi, la 6 ore pe zi pentru ...

se poate trece de la program de 8 ore pe zi, la 6 ore pe zi pentru o gravida numai pe baza unei adeverinte medicale eliberara de medicul de familie ?, unde este specilficat,,risc obstretrical se recomanda program se lucru de 6 ore /zi." Multumesc
da
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.