Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, pentru reducerea programului de munca de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, pentru reducerea programului de munca de la 8 ore ...

Bună ziua, sunt însărcinată în 12 săptămâni as dori să știu pentru reducerea programului de munca de la 8 ore la 6 ore ce va trebui sa i-au de la medicul de familie? O adeverință?

CRISS P., utilizator
In baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate indeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale