Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Accize la comert de vinuri linistite
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Accize la comert de vinuri linistite

Buna ziua, o societate doreste sa faca comert de vinuri linistite, produsele incadrate la codurile NC 2204 si 2205, achizitie intracomunitara, respectiv achizitie din Spania, si sa faca vanzarea in Romania. Ma intereseaza:
- daca societatea are obligatia, fiind comerciant, de a declara si achita accize in Romania pentru aceste achizitii intracomunitare de vinuri?
- daca are obligatia de a aplica sistemul E-Transport ?
multumesc.
tinan2009, utilizator