avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lipsa dovezii platii in CVC apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lipsa dovezii platii in CVC apartament

Buna ziua!
Am o speta cu siguranta des intalnita la achizitia unui apartament. Este vorba de dovada neclara a platii intr-un contract de vanzare-cumparare din 2002. Apartamentul este achizitionat cu credit bancar, dar in CVC nu scrie niciunde ca suma a fost achitata, ci doar ca se va achita dupa intabulare (intre timp, creditul a fost stins si apartamentul este liber de sarcini
). Nu exista ordin de plata, declaratie de primire a banilor, chitanta liberatorie.
Intrebarea mea este daca acest CVC este ok, acoperitor dpdv juridic, in perspectiva in care voi achizitiona eu cu un credit bancar. Va accepta banca aceasta situatie, ar putea cere acte suplimentare? Daca da, ce fel de acte?
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2022
Iag Iag, utilizator
Cel mai recent răspuns: MAYA2 , utilizator 15:02, 23 Noiembrie 2022
Probabil situatia asta este prezenta la majoritatea sau la toate apartamentele luate prin credit, acum 15-20 de ani?
Multumesc!
De regula, in cazul imobilelor cumparate prin credit, banca vireaza banii direct in contul vanzatorului, in termen de cateva zile de la semnarea contractului de vanzare si intabularea acestuia pe numele cumparatorului.
Cumparatorul ramane doar cu ipoteca asupra bunului si cu ratele de achitat.
Stati linistit, ca daca nu era pretul achitat, nu ar fi asteptat vanzatorul 20 de ani, pana sa isi vada banii.
Daca creditul a fost rambursat integral, daca ipoteca a fost radiata si extrasul de Carte funciara este fara sarcini, nu e nicio o problema.
Ultima modificare: Marți, 22 Noiembrie 2022
raluk0207, utilizator
Multumesc pentru raspuns!
Eu am avut un apartament pe credit achitat in avans, luat in 2007. Nu apare nicio chitanta/dovada in CVC. La achitarea in avans a creditului am facut procedura de ridicare a ipotecii (se plateste o taxa) si primesti o dovada a eliberarii de ipoteca. Contracul est ok cu acea dovada.

Rugaminte perso: nu reusesc sa postez un topic nou, desi an alte topicuri deschise in trecut.
Fiind un topic/discutie nou deschisa, cum ati procedat sa o creati? ati folosit tab-ul porticaliu PUNE O INTREBARE din stanga sus, sub iconul clopotel? Modereaza cineva subiectele nou deschise, deci apar cu intarziere sau au aparut rapid postarea? Multumesc pt indicatii.
Bine de stiut, multumesc!

Referitor la crearea efectiva a acestei discutii, pur si simplu am folosit iconita Plus din meniul din bara de sus, vorbind de varianta web a site-ului.

MAYA2 a scris:

Eu am avut un apartament pe credit achitat in avans, luat in 2007. Nu apare nicio chitanta/dovada in CVC. La achitarea in avans a creditului am facut procedura de ridicare a ipotecii (se plateste o taxa) si primesti o dovada a eliberarii de ipoteca. Contracul est ok cu acea dovada.

Rugaminte perso: nu reusesc sa postez un topic nou, desi an alte topicuri deschise in trecut.
Fiind un topic/discutie nou deschisa, cum ati procedat sa o creati? ati folosit tab-ul porticaliu PUNE O INTREBARE din stanga sus, sub iconul clopotel? Modereaza cineva subiectele nou deschise, deci apar cu intarziere sau au aparut rapid postarea? Multumesc pt indicatii.


Alte discuții în legătură

Buna seara, incerc de o ora sa postez o intrebare pe forum si ... GEKO17 GEKO17 Buna seara, incerc de o ora sa postez o intrebare pe forum si nu reusesc, nu imi apare nimic dupa apasarea butonului \"Intreaba comunitatea\". Mi-ati putea ... (vezi toată discuția)
Ipotecare apartament pt care exista promisiune bilaterala de vanz-cump cristiana11 cristiana11 in ianuarie 2008 a fost incheiat un antecontrc de vanz-cump pt un ap care la acel moment nu era finalizat nu avea cadastru promitenta vanz a declarat sub ... (vezi toată discuția)
Credit prima casa lenutamaria lenutamaria Ce sanse am sa-mi fie aprobat dosarul daca in antecontract am uitat sa specific ca diferenta dintre avans si credit o voi da vanzatorului la semnarea CVC? am ... (vezi toată discuția)