Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lipsa dovezii platii in CVC apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lipsa dovezii platii in CVC apartament

Buna ziua!
Am o speta cu siguranta des intalnita la achizitia unui apartament. Este vorba de dovada neclara a platii intr-un contract de vanzare-cumparare din 2002. Apartamentul este achizitionat cu credit bancar, dar in CVC nu scrie niciunde ca suma a fost achitata, ci doar ca se va achita dupa intabulare (intre timp, creditul a fost stins si apartamentul este liber de sarcini
). Nu exista ordin de plata, declaratie de primire a banilor, chitanta liberatorie.
Intrebarea mea este daca acest CVC este ok, acoperitor dpdv juridic, in perspectiva in care voi achizitiona eu cu un credit bancar. Va accepta banca aceasta situatie, ar putea cere acte suplimentare? Daca da, ce fel de acte?
Multumesc!
Iag Iag, utilizator
Probabil situatia asta este prezenta la majoritatea sau la toate apartamentele luate prin credit, acum 15-20 de ani?
Multumesc!
De regula, in cazul imobilelor cumparate prin credit, banca vireaza banii direct in contul vanzatorului, in termen de cateva zile de la semnarea contractului de vanzare si intabularea acestuia pe numele cumparatorului.
Cumparatorul ramane doar cu ipoteca asupra bunului si cu ratele de achitat.
Stati linistit, ca daca nu era pretul achitat, nu ar fi asteptat vanzatorul 20 de ani, pana sa isi vada banii.
Daca creditul a fost rambursat integral, daca ipoteca a fost radiata si extrasul de Carte funciara este fara sarcini, nu e nicio o problema.
raluk0207, utilizator
Multumesc pentru raspuns!
Eu am avut un apartament pe credit achitat in avans, luat in 2007. Nu apare nicio chitanta/dovada in CVC. La achitarea in avans a creditului am facut procedura de ridicare a ipotecii (se plateste o taxa) si primesti o dovada a eliberarii de ipoteca. Contracul est ok cu acea dovada.

Rugaminte perso: nu reusesc sa postez un topic nou, desi an alte topicuri deschise in trecut.
Fiind un topic/discutie nou deschisa, cum ati procedat sa o creati? ati folosit tab-ul porticaliu PUNE O INTREBARE din stanga sus, sub iconul clopotel? Modereaza cineva subiectele nou deschise, deci apar cu intarziere sau au aparut rapid postarea? Multumesc pt indicatii.
Bine de stiut, multumesc!

Referitor la crearea efectiva a acestei discutii, pur si simplu am folosit iconita Plus din meniul din bara de sus, vorbind de varianta web a site-ului.

MAYA2 a scris:

Eu am avut un apartament pe credit achitat in avans, luat in 2007. Nu apare nicio chitanta/dovada in CVC. La achitarea in avans a creditului am facut procedura de ridicare a ipotecii (se plateste o taxa) si primesti o dovada a eliberarii de ipoteca. Contracul est ok cu acea dovada.

Rugaminte perso: nu reusesc sa postez un topic nou, desi an alte topicuri deschise in trecut.
Fiind un topic/discutie nou deschisa, cum ati procedat sa o creati? ati folosit tab-ul porticaliu PUNE O INTREBARE din stanga sus, sub iconul clopotel? Modereaza cineva subiectele nou deschise, deci apar cu intarziere sau au aparut rapid postarea? Multumesc pt indicatii.