Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara. Întrebarea mea este legata de dreptul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara. Întrebarea mea este legata de dreptul muncii. In ...

Bună seara. Întrebarea mea este legata de dreptul muncii. In cazul renunțării la post in cadrul unui contract de munca de medic rezident pe post care sunt consecințele?
Prin Decizia nr. 26/26.10.2020 ICCJ, pronuntata in recurs in interesul legii, instanta suprema a transat definitiv aceasta chestiune, decizia fiind de o importanta covarsitoare, in conditiile in care, atata timp cat sumele plătite de o unitate medicală cu titlu de bursă de rezidenţiat unui medic rezident în conformitate cu Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 103/2013 nu constituie o cheltuială ocazionată cu pregătirea profesională a acestuia, este evident ca daca respectivul medic nu continua raporturile de munca pe o durata egala cu durata rezidentiatului cu unitatea medicala cu care a incheiat contractul individual de munca, urmare a demisiei sale, si activeaza ulterior intr-o alta unitate medicala, nu va mai fi tinut la restituirea respectivelor sume de bani.