Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Sunt rezidenta an 3 pe post in Medicină ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Sunt rezidenta an 3 pe post in Medicină de urgență. ...

Bună ziua!
Sunt rezidenta an 3 pe post in Medicină de urgență. Am întrat în rezidențiat în 2015 și a trebuit sa întrerup in 2017 din motive medicale, apoi am prelungit CIC cu motivul de a îngriji copil cu handicap pina la 7 ani. În prezent, aș vrea sa demisionez din rezidențiat. Ce consecințe poate atrage asupra mea această decizie din partea spitalului unde am post, avind în vedere ca am ținut postul ocupat atitia ani? Unde și la cine pot apela pentru consultanță juridică? Va mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Olgutza261, utilizator
1. Prin decizia nr. 5/16.02.2015, pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul pentru soluţionarea recursurilor în interesul legii în dosarul nr. 10/2014 şi publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 234 din XXXXXXXXXX (în continuare, decizia nr. 5/2015), obligatorie pentru instanţe, conform art. 517 alin. 4 din Codul de procedură civilă, instanţa supremă, în interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 6 alin. (7 1 ) din Ordonanţa Guvernului nr. 12/2008 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 179/2008, respectiv art. 18 alin. (8) din Ordonanţa Guvernului nr. 18/2009 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, aprobată prin Legea nr. 103/2012, cu completările ulterioare, prin raportare la art. 38 şi art. 159 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, a statuat că sintagma „cheltuieli de personal” nu include salariile primite de medicul rezident pentru munca desfăşurată în perioada rezidenţiatului , iar drepturile salariale încasate nu pot fi restituite cu titlu de cheltuieli ocazionate de pregătirea profesională, în situaţia în care medicul rezident nu îşi respectă obligaţia asumată de a continua raporturile de muncă pentru o anumită perioadă cu s_______ în care a desfăşurat programul de rezidenţiat , chiar dacă o atare clauză ar fi prevăzută în actul adiţional la contractul individual de muncă, încheiat în condiţiile art. 196 alin. (2) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
[ link extern ] /

2, Decizia nr. 26 din 26 octombrie 2020
|Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - COMPLETUL PENTRU SOLUŢIONAREA RECURSULUI ÎN INTERESUL LEGII
"... În interpretarea și aplicarea unitară a dispozițiilor art. 18 alin. (8) și (8^1) din Ordonanța Guvernului nr. 18/2009 privind organizarea și finanțarea rezidențiatului, aprobată prin Legea nr. 103/2012, cu modificările și completările ulterioare, și art. 18 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 103/2013 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2014, precum și alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, aprobată cu completări prin Legea nr. 28/2014, cu modificările și completările ulterioare, sumele plătite de o unitate medicală cu titlu de bursă de rezidențiat unui medic rezident în conformitate cu Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 103/2013 nu constituie o cheltuială ocazionată cu pregătirea profesională a acestuia în sensul art. 18 alin. (8) și (8^1) din Ordonanța Guvernului nr. 18/2009. ..."
[ link extern ]
Va mulțumesc frumos pentru răspuns!
Deci ar exista o cale "amiabila" de încetare a contractului de munca din partea ambelor părți, doar în urma expertizei efectuată pe motivul încetării? În cazul meu, îngrijire copil cu handicap.