Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Intrebarea mea este daca pot fi angajata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Intrebarea mea este daca pot fi angajata unui spital ...

Buna ziua! Intrebarea mea este daca pot fi angajata unui spital de stat ca medic specialist fara sa renunt la al doilea rezidentiat, pe care l-am obtinut prin concurs de rezidentiat, fiind cu taxa.
Multumesc pentru raspuns!
În baza prevederilor art. 35 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și ale Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, republicată, cu modificările și completările ulterioare, rezidenții pot efectua cumul de funcții numai în condițiile respectării integrale a curriculei și a programului de pregătire stabilit pentru toți rezidenții, potrivit prevederilor Ordonanței Guvernului nr. 18/2009 privind organizarea și finanțarea rezidențiatului, aprobată prin Legea nr. 103/2012, cu modificările și completările ulterioare.