Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara! Dacă sunt functionar public, cu funcție ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara! Dacă sunt functionar public, cu funcție de conducere ...

Bună seara!
Dacă sunt functionar public, cu funcție de conducere intr-o instituție a administrației publice locale, pot fi cenzor al unei asociații de proprietari, a blocului unde locuiesc?
Mulțumesc!
Nu va aflati in situatie de incompatibilitate.
ANAF a stabilit ca un functionar public poate fi si cenzor.
Situatia este reglementata prin art. 96, alin. (1) din Legea nr. 161/2003.modificat si completat cu art 40 L nr. 284 /28 12.2010 (*actualizată*) privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice
(1) Funcționarii publici, funcționarii publici parlamentari și funcționarii publici cu statut special pot exercita funcții sau activități în domeniul didactic, al cercetării științifice, al creației literar-artistice. Funcționarii publici, funcționarii publici parlamentari și funcționarii publici cu statut special pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public, funcționar public parlamentar sau funcționar public cu statut special, potrivit fișei postului.

(la 01-01-2011, Alin. (1) al art. 96 a fost modificat de pct. 3 al art. 40, Cap. IV din LEGEA-CADRU nr. 284 din 28 decembrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 877 din 28 decembrie 2010. )

ART. 40
La data intrării în vigoare a prezentei legi, Legea nr. 161/2003*) privind unele
măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor
publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, publicată în
Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 279 din 21 aprilie 2003, cu modificările şi
completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 94, alineatul (2^1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2^1) Nu se află în situaţie de incompatibilitate, în sensul prevederilor alin. (2) lit.
a) şi c), funcţionarul public care:
a) este desemnat printr-un act administrativ, emis în condiţiile legii, să reprezinte
interesele statului în legătură cu activităţile desfăşurate de operatorii economici cu capital
ori patrimoniu integral sau majoritar de stat, în condiţiile rezultate din actele normative în
vigoare;
b) este desemnat printr-un act administrativ, emis în condiţiile legii, să participe în
calitate de reprezentant al autorităţii ori instituţiei publice în cadrul unor organisme sau
organe colective de conducere constituite în temeiul actelor normative în vigoare;
c) exercită un mandat de reprezentare, pe baza desemnării de către o autoritate sau
instituţie publică, în condiţiile expres prevăzute de actele normative în vigoare."