avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Coloana caldura Buna ziua, locuiesc in bloc cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Coloana caldura Buna ziua, locuiesc in bloc cu apartamente si ...

Coloana caldura
Buna ziua, locuiesc in bloc cu apartamente si am fost anuntati ca doar un singur tronson coloana de apa calda va fi inlocuit.Pot sa refuz daca pe portiunea care tranziteaza apartamentul meu nu sunt probleme? Contribui la plata reparatie din bloc, dar nu doresc sa se faca lucrari in apartamentul meu
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Prodan , utilizator 14:05, 25 Noiembrie 2022
Nu puteti refuza, Art. 31 din legea 196/2018 trebuie respectat, iar lucrarea nu se poate executa astfel.
Multumesc pentru raspuns, dar cum pot afla ca aceste lucrari sunt necesare sau este moftul unui proprietar care a cumparat un apartament si doreste sa refaca instalatia ca sa nu mai fie "deranjat" ulterior. Se renoveaza doar un singur rand de tevi (cele care tranziteaza baia) si doar pe o singura coloana nu pentru tot blocul.
Fiind vorba despre parte comuna imobil d elocuit in comun ,nu aveti temei legal sa refuzati interventia
asociatia de proprietari,in conformitate cu disp L nr 196/2018 este unic responsabil pentru asigurarea starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din condomini
Refuzand interventia riscati ca asociatia de proprietari sa execute interventia ,racordand restul consumatorilor si obligandu-va pe dv sa suportati c/v racordare la noua instalatie
da, inteleg acest aspect, dar vreau sa fie o decizie a asociatiei de proprietari fundamentata nu ca vrea un propietar sa si renoveze apartamentul si vrea sa schimbe tevile. O sa vad cum reactionreaza si ceilalti proprietari afectati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Separație gaze la bloc. bună ziua. Victor__B Victor__B Bună ziua. Ma poate lamuri cineva în următoarea speța? Locuiesc la bloc și am gaze în sistem pausal. Pe casa scării este trasa coloana de separație. ... (vezi toată discuția)
Repartizarea corecta a cheltuielilor de reparatie la coloana de apa calda Baka03 Baka03 Buna dimineata, Va rog frumos sa ma ajutati in problema repartizarii corecte a cheltuielilor privind lucrarile de reparatie executate la una din coloanele de ... (vezi toată discuția)
Modalitatea de acces în locuința unui proprietar de apartament din condominiu: ce putem face dacă refuză accesul pentru reparații? freedeluder freedeluder Se lucrează în bloc pentru schimbarea unei coloane de apă care este ruginită și care curge.... evident, afectând parterul. Întrucât de-a lungul ... (vezi toată discuția)