Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, Am fost depistat pe raza judetului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, Am fost depistat pe raza judetului Buzau,conducand ...

Buna seara,
Am fost depistat pe raza judetului Buzau,conducand in localitate cu viteza de 103 km/h. Am primit si am achitat amenda, m-am prezentat la IPJ Ilfov pentru a ma programa la testare, personalul de la ghiseu m-a atentionat ca examnul trebuie sustinut in maxim 20 zile de la inceperea suspendarii permisului ( eu prezentanduma in ziua 15 ) si m-a programt in ziua 21 pentru a sustine examenul, mentionez ca nu am luat la cunostinta atunci de aceasta situatie. M-am prezentat,am sustinut si am promovat testarea cu 15 puncte din 15. Cand am trimis documentele catre IPJ Buzau, am fost respins pentru ca am sustinut examenul in afara perioadei de 20 zile, mentionez ca nu ma pot programa singur,programarile se fac doar la ghiseu cu dovada in original. Pe langa aceasta problema absurda, pe dovada,data examinarii este trecuta cu o luna in urma fata de data cand l-am sustinut. M-am prezentat la IPJ Ilfov si nu reusesc sa gasesc o solutie amiabila pentru a benficia de dreptul meu de a reduce perioada de suspendare a permisului de la 90 la 60 zile. Ce ma sfatuiti sa fac ? M-am prezentat la IPJ Buzau si de acolo sunt respins si trimis la cei de la Ilfov, cand ma duc la cei de la Ilfov imi spun ca isi recunosc greseala si ca nu au ce sa ma ajute, tragic comic,dar as vrea sa rezolv situatia.
Se cheama ghinion, trebuia sa va prezentati de la inceput, ca sa puteti da de cit mai multe ori, pina la reusita testului, pina in a 20-a zi. Necunoasterea legii nu va exonereaza de consecinte. Nu puteti rezolva situatiia.
Articolul 106
Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, la cerere, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
[ link extern ]
Mai mult încălcarea drepturilor, in lege nu exista termenul de ghinion, atunci când ți se încalcă drepturile,eu m-am prezentat în ziua 15 conform legii,iar instituția m-a programat in ziua 21, aparent nu ați citit întreg mesajul.

latka a scris:

Se cheama ghinion, trebuia sa va prezentati de la inceput, ca sa puteti da de cit mai multe ori, pina la reusita testului, pina in a 20-a zi. Necunoasterea legii nu va exonereaza de consecinte. Nu puteti rezolva situatiia.
Articolul 106
Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, la cerere, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
[ link extern ]

Am citit, probabil :
1. în 15 era plin, se programasera alții.
2. în 15 nu era zi de examinare, la noi în județ sunt doar 2 zile din săptămâna, marțea și joia.

Dacă vi s-au încălcat drepturile de ce nu i-ați dat în judecată?

Nu am de unde sa știu dacă era plin în a 15 zi, nu sunt informații publice,am aflat ulterior că erau locuri libere în mai multe zile,angajatul de la ghișeu a luat decizia de a mă programa in ziua 21, la dumneavoastră în județ poate sunt metode diferite,in Ilfov examinările sunt de luni până vineri.
Manuela Rășină, administrator