Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum poti iesi din asociatia de locatari? Ce ti se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum poti iesi din asociatia de locatari? Ce ti se poate intampla? ...

Cum poti iesi din asociatia de locatari? Ce ti se poate intampla?
Printr-o cerere în care renunțați la calitatea de membru. Nu vi se întâmplă nimic, în calitate de proprietar în acel condominiu nu veți mai putea decide în Adunarea Generală. Veți plăti la fel.
1-Conform disp L nr 196/2018 asociatiile d elocatari au avut termen limita pemtru modificat si actualizat documentatia in vederea transformarii in asociatii de proprietari
2-Daca intelegeti sa "iesiti din asociatie" este suficient sa adresati cerere oficiala prin care informati asociatia ca nu maii doriti sa detineti calitatea de membru proprietar
Urmare cererii de renuntare la calitatea de membru proprietar,conform disp L nr 196/2018 va revin aceleasi obligatii pe care le-ati avut anterior ,mai putine drepturi
Bună ziua . Mă interesează și pe mine aceasta intrebare . Unde pot gasi cererea ?Mulțumesc.
Dacă asociația dvs. nu are vreun formular tip, atunci scrieți dvs. cum doriti, dar să se înțeleagă ca renunțați la calitatea de membru al asociației de proprietari X, din data Y. Înregistrați cererea la asociație, faceti-i o copie/poza după aia și...gata. Nu mai sunteți membru, dar aveți absolut toate obligațiile anterioare, în calitate de proprietar.

Malgrig a scris:

Bună ziua . Mă interesează și pe mine aceasta intrebare . Unde pot gasi cererea ?Mulțumesc.

latka, utilizator
Buna ziua,
In obligatiile anterioare intra sa si platesti administratorul nou de 2,5 ori mai mult decat pe vremea administratorului vechi?
Manuela Rășină, administrator