Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut cum se recapata dreptul de a conduce in Romania ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut cum se recapata dreptul de a conduce in Romania daca am ...

Salut cum se recapata dreptul de a conduce in Romania daca am fost condamnat si perioada in care am fost suspendat sa terminat , in momentul respectiv aveam permis preschimbat din Romanesc in Englezesc si cei din Uk mi.au trimis permisul acasa . Pot conduce in
Romania acum s.au trebuie sa merg la Politie sa le spun ?
Daca vi s-a anulat permisul in Romania si vi l-ati recapatat in UK, aveti interdictie 1 an, conform urmatorului articol :

Articolul 114^1
În cazul titularului unui permis de conducere eliberat de o autoritate străină, dacă acesta se află în unul dintre cazurile prevăzute la art. 114 alin. (1) lit. a), b) sau d), se dispune interdicția de a conduce autovehicule pe teritoriul României pe o perioadă de 1 an, începând cu ziua imediat următoare datei rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, în condițiile stabilite prin regulament.
[ link extern ]