avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare construcții fara autorizatie Socrul meu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare construcții fara autorizatie Socrul meu a construit in aceeasi ...

Intabulare c-tii fara autorizatie

Socrul meu a construit in aceeasi curte 1 garaj, 1 magazie, a extins casa veche initial cumparata cu un pridvor si o baie, fara autorizatie, din 2000 pana in 2006.
Fiica lui cu ginerele au construit o casuta, fara autorizatie, in aceeasi curte, separat de restul c-tiilor si independenta cu utilitatile.
In prezent, socrul este decedat.
Zilele trecute am facut o actualizare de cadastru cu situatia din teren.

1, Ce trebuie facut pt. a avea c-tiile in legalitate?
2, Cum poate fi obtinut certificatul de edificare?
3, In baza certificatului de edificare, se poate face intabulare si partaj voluntar pe noua casuta?
Partile se inteleg si coopereaza.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:55, 29 Noiembrie 2022
Pentru a intra in legalitate si a putea intabula constructiile este necesar sa parcurgeti procedura legala,care implica realizarea de proiect tehnic,autorizatide constructie,certificat de urbanism
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare casa - schimbare destinatie (?) pfiszter pfiszter Buna ziua Am urmatoarea problema, si as aprecia foarte mult un raspuns util. Voi relata toata istoria, ca sa fie cat se poate de clar: In anul 1993, ... (vezi toată discuția)
Bună ziua!. am și eu câteva intrebari: cum pot face sa i plătesc ... Helsinki1972# Helsinki1972# Bună ziua!. Am și eu câteva intrebari: Cum pot face sa I plătesc fostului soț partea lui din proprietatea comuna , iar eu sa devin unic proprietar? Ma ... (vezi toată discuția)
Am casa in curte din anul 1975 construit cu autorizatie , intabulat ... ili47 ili47 Am casa in curte din anul 1975 construit cu autorizatie , intabulat . in anul 2005 fara AC am marit magazia de la 18 mp la 30 mp , cum pot sa intru in ... (vezi toată discuția)