Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare construcții fara autorizatie Socrul meu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare construcții fara autorizatie Socrul meu a construit in aceeasi ...

Intabulare c-tii fara autorizatie

Socrul meu a construit in aceeasi curte 1 garaj, 1 magazie, a extins casa veche initial cumparata cu un pridvor si o baie, fara autorizatie, din 2000 pana in 2006.
Fiica lui cu ginerele au construit o casuta, fara autorizatie, in aceeasi curte, separat de restul c-tiilor si independenta cu utilitatile.
In prezent, socrul este decedat.
Zilele trecute am facut o actualizare de cadastru cu situatia din teren.

1, Ce trebuie facut pt. a avea c-tiile in legalitate?
2, Cum poate fi obtinut certificatul de edificare?
3, In baza certificatului de edificare, se poate face intabulare si partaj voluntar pe noua casuta?
Partile se inteleg si coopereaza.

Va multumesc!
Pentru a intra in legalitate si a putea intabula constructiile este necesar sa parcurgeti procedura legala,care implica realizarea de proiect tehnic,autorizatide constructie,certificat de urbanism
[ link extern ] /