avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna eu sunt din Republica Moldova dar sunt ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna eu sunt din Republica Moldova dar sunt casatorita cu un român ...

Bua eu sunt din republica moldova dar is casatorita cu un romin am o fetita care ii poarta numele de famili dar nui trecut ca tata in certificat si soecific ca fata are certificat moldovenesc cum trebuie sa procedez ca sal trec ca tata pe sot
Cel mai recent răspuns: Alexandru Surcel , Avocat 02:32, 3 Decembrie 2022
Înțeleg că nu sunteți căsătoriți. Puteți să-l chemați în judecată cu o acțiune în stabilirea paternității. Luați însă legătura cu un avocat din România sau cu un avocat din Republica Moldova care colaborează cu un cabinet sau o casă de avocatură din România.

Baba roxana a scris:

Bua eu sunt din republica moldova dar is casatorita cu un romin am o fetita care ii poarta numele de famili dar nui trecut ca tata in certificat si soecific ca fata are certificat moldovenesc cum trebuie sa procedez ca sal trec ca tata pe sot

Eu inteleg ca sunteti casatorita cu tatal copilului, dar nu inteleg cum de copilul are numele tatalui, dar nu il are pe tata in certificat.
Locuiti in Romania? Mergeti la starea civila cu toate certificatele , de casatorie de naștere...
Mio zis cineva ca pot rezolva la notar se poate
si la notar, dar era mai pe direct la starea civila.
Haha.... scuze, nu am citit atent și am răspuns pe pilot automat. Deci de fapt sunteți căsătorită cu tatăl copilului, care l-a recunoscut și prin urmare copilul este și cetățean român, doar că nu are decât certificat de naștere moldovenesc, nu și acte românești. Da, corect, se rezolvă la starea civilă.. Dar tot nu vă strică îndrumarea unui avocat.

Alexandru Surcel a scris:

Înțeleg că nu sunteți căsătoriți. Puteți să-l chemați în judecată cu o acțiune în stabilirea paternității. Luați însă legătura cu un avocat din România sau cu un avocat din Republica Moldova care colaborează cu un cabinet sau o casă de avocatură din România.

Baba roxana a scris:

Bua eu sunt din republica moldova dar is casatorita cu un romin am o fetita care ii poarta numele de famili dar nui trecut ca tata in certificat si soecific ca fata are certificat moldovenesc cum trebuie sa procedez ca sal trec ca tata pe sot



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In certificatul de casatorie lipseste cod numeric personal.. xiusha xiusha in certificatul de casatorie lipseste cod numeric personal..Sunt cetateanca a Republicii Moldova,si sotul nu are cetatenie romina si in cetificatu de casatorie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua sper ca site ul mai este funcțional.. sunt cetățeancă ... Carolina09 Carolina09 Buna ziua sper ca site ul mai este funcțional.. Sunt cetățeancă a Republicii Moldova de curind am primit cetățenie română,luna aceasta deja trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Calatorie cu minor in moldova valentinabitca valentinabitca Buna ziua. Am avut o mica vacanta in R.Moldova, si am reusit sa-i fac in Chisinau fetitei mele de 3 luni certificat de nastere moldovenesc, ea fiind nascuta in ... (vezi toată discuția)