Forum Discuţii juridice Executare silită Punere in executare in Romania a unei declaratii de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Punere in executare in Romania a unei declaratii de recunoastere notariala din Anglia data in limba romana dupa brexit, si apostilata

Punere in executare recunoastere notariala din Anglia dupa brexit.

Buna ziua!

Care este temeiul legal pentru recunoasterea in Romania a unei declaratii notariale date in Anglia de recunoastere a unei datorii (data in limba romana in Anglia si apostilata)?
Este nevoie sa fie trecuta printr-o procedura de recunoastere?

Am observat ca procedura de exequatur se refera numai la recunoasterea hotararilor judecatoresti straine definitive, nu si a inscrisurilor notariale straine.

De asemenea, am lecturat dispozitiile art. 162 si art. 165 din legea nr. 105/1992 cu privire la reglementarea raporturilor de drept internaţional privat, care prevad (insa nu stiu daca sunt incidente in cazul de fata):

Articolul 162

Actele oficiale întocmite sau legalizate de către o autoritate străină pot fi folosite în faţa instanţelor române numai dacă sînt supralegalizate, pe cale administrativă ierarhica şi în continuare de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, spre a li se garanta astfel autenticitatea semnaturilor şi sigiliului.
Supralegalizarea pe cale administrativă este supusă procedurii stabilite de statul de origine a actului, urmată de supralegalizarea efectuată fie de către misiunea diplomatică sau oficiul consular român din statul de origine, fie de către misiunea diplomatică sau oficiul consular al statului de origine în România şi, în continuare, în ambele situaţii, de către Ministerul Afacerilor Externe.
Scutirea de supralegalizare este permisă în temeiul legii, al unei înţelegeri internaţionale la care este parte România sau pe bază de reciprocitate.
Supralegalizarea actelor întocmite sau legalizate de instanţele române se face, din partea autorităţilor române, de către Ministerul Justiţiei şi Ministerul Afacerilor Externe, în aceasta ordine.

"Articolul 165
În cazul prezentei legi, termenul de hotărîri străine se referă la actele de jurisdicţie ale instanţelor judecătoreşti, NOTARIATELOR sau oricăror autorităţi competente dintr-un alt stat. "

Am mai lecturat si o norma legale citata in doctrina care prevede (insa nu resusesc sa gasesc acest act normativ):

(3) Art. 50: "Un document care a fost întocmit sau înregistrat ca act autentic şi care este executoriu într-un stat contractant va fi declarat executoriu într-un alt stat contractant în baza unei cereri făcute conform procedurii prevăzute de art. 31 şi urmatoarele. Cererea poate fi respinsă dacă executarea actului autentic este contrară ordinii publice din statul de destinaţie. Actul trebuie sa îndeplinească condiţiile pentru a stabili caracterul său autentic în statul de origine. Prevederile Secţiunii 3 Titlul III sunt aplicabile. “

Va rog sa ma lamuriti care sunt normele internationale incidente in cauza pentru procedura punerii in executare in Romania a unei declaratii notariale de recunoastere a datoriei (a unei sume imprumutate intre 2 cetateni romani) data la un notariat in Anglia in limba romana si apostilata tot acolo.

Va multumesc!
eagle_free, utilizator
Buna ziua,

In masura in care actul notarial este recunoscut in Anglia ca si titlu executoriu poate fi pus in executare si in Romania, este de facut o analiza pe acest subiect fiindca nu m-am lovit de aceasta situatie. Daca nu reprezinta titlu executoriu, actul notarial reprezinta un mijloc de proba care va putea fi folosit in cadrul unui eventual litigiu care se va putea intenta in Romania.

Va recomand sa luati legatura cu un executor judecatoresc care va poate clarifica in legatura cu natura actului notarial.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Am luat legătura cu un executor deja, care ne-a recomandat sa facem procedura cererii de exequatur, ori aceasta procedura (art 1095 cod procedura civila) se derulează pentru hotărâri judecătorești straine, nu spun de acte notariale.

Ma gândeam dacă poate fi asimilat actul notarial de recunoaștere din Anglia cu o hotărâre în conformitate cu prevederile art 165 dim legea 105/1992, in vederea aplicarii procedurii de exequator pe dispozițiile art. 1095 cod procedura civila.

Pe litigiu nu mai putem merge, pentru ca a existat deja litigiu pe acest obiect și s a respins (recurs anulat pe viciu de procedura, iar recunoașterea nitariala s a făcut după înregistrarea pe rol a recursului).

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

In masura in care actul notarial este recunoscut in Anglia ca si titlu executoriu poate fi pus in executare si in Romania, este de facut o analiza pe acest subiect fiindca nu m-am lovit de aceasta situatie. Daca nu reprezinta titlu executoriu, actul notarial reprezinta un mijloc de proba care va putea fi folosit in cadrul unui eventual litigiu care se va putea intenta in Romania.

Va recomand sa luati legatura cu un executor judecatoresc care va poate clarifica in legatura cu natura actului notarial.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea

eagle_free, utilizator
cel puțin la noi legea notarilor o recunoaștere notariala la notariat are valoare de act /titlu executoriu.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

In masura in care actul notarial este recunoscut in Anglia ca si titlu executoriu poate fi pus in executare si in Romania, este de facut o analiza pe acest subiect fiindca nu m-am lovit de aceasta situatie. Daca nu reprezinta titlu executoriu, actul notarial reprezinta un mijloc de proba care va putea fi folosit in cadrul unui eventual litigiu care se va putea intenta in Romania.

Va recomand sa luati legatura cu un executor judecatoresc care va poate clarifica in legatura cu natura actului notarial.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea

Buna ziua,

Se recurge atunci la procedura de exequator. Din câte îmi amintesc procedura se aplica și actelor notariale. E de analizat totuși situația fiindcă ați făcut referire și la un alt litigiu și e de analizat și influența ar avea acel litigiu asupra procedurii. Pe de alta parte, sa nu se fi prescris dreptul.

Cu stima.
Declaratia notariala s-a dat in timpul desfasurarii recursului iar in hotararea de recurs nu s-a analizat fondul problemei.

Declaratia de recunoastere fiind data in septembrie 2022, nu se pune problema prescrierii.

Cu privire la procedura de exequator mentionata de dvs., reiese din prevederile art. 1093 din Codul de procedura civila care asimileaza cu o hotarare judecatoreasca pentru derularea procedurii de exequator.

Nu am gasit, insa, o practica judecatoreasca cu derularea procedurilor de exequator in cazul unor declaratii notariale (de recunoasterea a unei datorii) straine. Se gasesc astfel de spete?
eagle_free, utilizator