Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, un angajat pensionat in baza LEGII 3/1977, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, un angajat pensionat in baza LEGII 3/1977, poate beneficia ...

Buna ziua, un angajat pensionat in baza LEGII 3/1977, poate beneficia de prevederile articolului 100 din 263/2010.Multumesc !
Trebuie sa depuneti adeverinte care sa ateste ca ati lucrat in grupa de munca, adrese emise de firma unde ati lucrat/ firma detinatoare de arhiva si sa cereti CJP sa va recalculeze pensia. Veti beneficia de pensie recalculata numai cu 3 ani anterior datei depunerii adeverintelor.
Multumesc, pensia a fost stabilita in baza legii 3/1977. Decizia de pensionare a fost emisa la data de 5 iunie 1997, la data respectiva am depus adeverinta cu 26 ani lucrati in grupa I si 2 ani in grupa III. Ultima decizie de modificare a pensiei , in conformitate cu OUG 4/2005 a fost in 2007. Va rog sa-mi comunicati daca pot beneficia prevederile art, 169 din legea 263/2010. Multumesc !
Ati beneficiat de doua majorari.
-Prima in baza O.U.G.100/2008
-A doua in baza art.169 din legea 263/2010.
Multumesc mult, ultima decizie de modificare a pensiei este din 03.05.2007. Acest fapt inseamna cu nu am beneficiat de aceste majorari. Tocmai aceasta problema ma intereseaza. Am dreptul sa beneficiez de majorarile prev in art 169 din Legea 263 din 2010.Multumesc din suflet .
anailievictoria, utilizator