Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Defunctul tata a avut mostenire, dinainte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Defunctul tata a avut mostenire, dinainte de casatorie ...

Buna ziua,
Defunctul tata a avut mostenire, dinainte de casatorie , pamant in arenda , (sub legea 36/1991), care nu este scos din indiviziune.
Suntem doua fiice si mama noastra . Cine devine proprietar asupra pamantului lucrat in arenda, mama impreuna cu cele doua fiice sau doar fiicele? Pentru a se incheia contractul de arenda , pamantul fiind luat anul acesta in arenda de o societate comerciala.

Multumesc, Gabriela
Soția supraviețuitoare moștenește 25%, iar cele două fete vor împărți restul de 75%.
Va rog, de cand este legea schimbata in acest sens?
Multumesc, pentru raspuns!
din totdeauna!!!
Pana la intrarea in vigoare a noului cod civil, drepturile de mostenirea a sotului supravituitor erau reglementate prin Legea 319/1944. Din anul 2011, cand la data de 1 octombrie a intrat in vigoare noul cod civil (care inlocuieste codul civil din 1868) drepturile la mostenire a sotului supravietuitor au fost incluse intocmai cum erau prevazute in legea 319/1944.

sabrina08 a scris:

Va rog, de cand este legea schimbata in acest sens?

Multumesc!