Forum Discuţii juridice Executare silită Care poate fi motivul/le si care sunt sansele de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Care poate fi motivul/le si care sunt sansele de reusita pentru ...

Care poate fi motivul/le si care sunt sansele de reusita pentru care pot face o contestatie la executarea silita explicitata mai jos cu date din dosarul respectiv si cu fotocopii la aceste documente?
Cronologia evenimentelor conform cu datele extrase din dosarul de executare silita nr.256/20.02.2015

11.07.2008 - Pe 11.07.2008 am facut un credit de nevoi personale la ING Bank in valoare de 6000 de lei pe 3 ani (foto 21).
30.07.2009 - Am achitat ratele pana pe data 30.07.2009 inclusiv, conform extrasului de cont (foto 24).
02.10.2010 - De la ING BANK am primit diverse notificari si adrese culminand cu instiintarea de plata din 2.08.2010 (foto 22 si 23) prin care mi se aduce la cunostinta inceperea procedurilor de executare civila pentru suma restanta de 4862,23 de lei.
Din motive personale, din 2010 m-am mutat temporar in alta localitate si n-am mai intrat in posesia niciunui document trimis de acestia sau de altii.
Mai fac mentiunea ca in perioada de dupa 2010 si pana in anul 2022 nu am avut niciun venit si am renuntat definitiv la domiciliul din cartea de identitate in urma divortului.
Tot din 2010, am fost informat telefonic ca nu mai sunt dator la ING BANK, ci la o firma de recuperare cu denumirea EOS INVESTMENT RO GMBh din Germania care a imputernicit-o ca administrator active pe S.C. EOS KSI ROMANIA S.R.L. din Iasi.
Acestora le-am explicat ca situatia mea financiara nu-mi permite nicio plata si de atunci n-am mai raspuns nenumaratelor apeluri si sms-uri deoarece nu am observat nicio intelegere la acestia.
27.05.2013 - ING BANK face contractul de cesiune de creante cu EOS INVESTMENT RO GmbH din Germania si desemneaza ca administrator pe S.C.EOS KSI Romania S.R.L.(foto 4.1,4.2 si 4.3)
26.01.2015 - S.C. EOS KSI ROMANIA S.R.L. face la Judecatoria Piatra Neamt o investire formula executorie a contractului de credit pe numele meu.(foto 2 si 3.1,3.2 si 3.3)
20.02.2015 - S.C. EOS KSI ROMANIA S.R.L. face cerere pentru executarea civila pe numele meu in valoare de 5264,18 de lei executorului judecatoresc Mares Ioan care inregistreaza contractul cu nr.256/20.02.2015 (foto 1, 5 si 6).
13.01.2016 - Prin 2016, dupa ce-am deschis un cont bancar la banca Transilvania, am constatat ca o suma mica ramasa in cont a disparut fiindu-mi poprita. N-am acordat prea multa atentie acestui fapt deoarece nici banca nu m-a informat corespunzator (foto 7,8 si 9).
26.03.2018 - EOS INVESTMENT RO GmbH cesioneaza catre Frankfurter Inkasso Gesellschaft mbH inregistrata in Germania care devine noul creditor.
18.12.2018 - Confirmare in legatura cu cesiunea portofoliului de creante intre cele 2 firme de mai sus cu acelasi adminstrator S.C.EOS KSI ROMANIA S.R.L.(foto 14.1,14.2 si 14.3)
03.05.2022 - Dupa ce mi-am deschis un cont nou la banca Transilvania, am fost informat de aceasta de indata ca mi-a fost poprita din contul meu o alta suma de catre executor jududecatoresc Mares Ioan.
M-am prezentat la sediul acestuia si am luat la cunostinta de deschiderea unui dosar de executare silita (foto1) si am primit incheierea prin care mi s-a adus la cunostinta ca datorez acestuia suma de 6962,69 de lei, compusa din debit principal in valoare de 5264,18 de lei si 1968,71 de lei cheltuieli de executare.(foto 16)
27.10.2022 - La noua adresa am primit mai apoi si o ultima incheiere referitoare la poprirea anterioara (foto 17).
Nu prea mai aveți motive de anulare acum în stadul de executare care este în derulare.
O contestație la executare v-ar fi respinsă de instanță, pentru că nu prea aveți ce să invocați să fie admisibilă.
Dapix, utilizator