Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lămuriri la deduceri personale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lămuriri la deduceri personale

Bună ziua,am o nelămurire în privința deducerii personale pentru copii aflați în întreținere.
In momentul de fata salariul brut în cartea de munca îl am 3231 ron ,am depus solicitare pentru deducere personala însă angajatorul mereu cauta scuze pentru a acorda aceasta deducere,fie invoca motivul ca am avut bonus obținut și automat a crescut salariul brut,dar pe cartea de munca este specificat 3231 ron
Întrebarea este următoarea,bonusurile care le am pe lângă baza afectează intr-un fel aceasta deducere? Automat cu bonus dar care nu este luna de luna depășește suma de 3231 ron ,în acest caz ma mai încadrez la deducere? Specific ca am 3 copii minori în intretinere

Mulțumesc,
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Da, bonusurile afecteaza deducerea.
Daca aveti un brut mai mare de 4550 lei nu mai beneficiati de deducere pentru copiii aflati in intretinere.
In lunile fara bonus, beneficiati de deducere, diferenta dintre castigul dvs si al altui coleg cu un venit similar si fara copii ar fi de 70 lei net.