Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la energie ...

Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la energie electrică pentru alta proprietate detinuta se aprobă, ce se poate face in cazurile de mai jos:

- - Chiriașul incheie contract cu furnizorul, nu plătește o factura si pleaca din chirie. Probabil ca la un moment dat furnizorul va debranșa locația. In acest caz eu, ca proprietar, nu mai pot beneficia de energie electrică pana nu achit restanța, deși eu nu am fost titular de contract si nu este problema mea. Aveți idee daca acest lucru a fost prevăzut in lege?

-- daca am cazați ucraineni si primesc chirie conform programului 50/20 cum ar trebui sa procedez?

Mulțumesc!
Buna ziua! Pentru primul punct Enel m-a asigurat ca ei vor urmari rau platnicul, locul de consum nu va fi debranșat.
Pentru punctul 2 rămâne neclar, din ce spun ei ordonanța nu este in vigoare înca.

gabiliviu a scris:

Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la energie electrică pentru alta proprietate detinuta se aprobă, ce se poate face in cazurile de mai jos:

- - Chiriașul incheie contract cu furnizorul, nu plătește o factura si pleaca din chirie. Probabil ca la un moment dat furnizorul va debranșa locația. In acest caz eu, ca proprietar, nu mai pot beneficia de energie electrică pana nu achit restanța, deși eu nu am fost titular de contract si nu este problema mea. Aveți idee daca acest lucru a fost prevăzut in lege?

-- daca am cazați ucraineni si primesc chirie conform programului 50/20 cum ar trebui sa procedez?

Mulțumesc!