avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la energie ...

Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la energie electrică pentru alta proprietate detinuta se aprobă, ce se poate face in cazurile de mai jos:

- - Chiriașul incheie contract cu furnizorul, nu plătește o factura si pleaca din chirie. Probabil ca la un moment dat furnizorul va debranșa locația. In acest caz eu, ca proprietar, nu mai pot beneficia de energie electrică pana nu achit restanța, deși eu nu am fost titular de contract si nu este problema mea. Aveți idee daca acest lucru a fost prevăzut in lege?

-- daca am cazați ucraineni si primesc chirie conform programului 50/20 cum ar trebui sa procedez?

Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gabiliviu , utilizator 12:27, 9 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Pentru primul punct Enel m-a asigurat ca ei vor urmari rau platnicul, locul de consum nu va fi debranșat.
Pentru punctul 2 rămâne neclar, din ce spun ei ordonanța nu este in vigoare înca.

gabiliviu a scris:

Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la energie electrică pentru alta proprietate detinuta se aprobă, ce se poate face in cazurile de mai jos:

- - Chiriașul incheie contract cu furnizorul, nu plătește o factura si pleaca din chirie. Probabil ca la un moment dat furnizorul va debranșa locația. In acest caz eu, ca proprietar, nu mai pot beneficia de energie electrică pana nu achit restanța, deși eu nu am fost titular de contract si nu este problema mea. Aveți idee daca acest lucru a fost prevăzut in lege?

-- daca am cazați ucraineni si primesc chirie conform programului 50/20 cum ar trebui sa procedez?

Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta presedintiala nicolee_dinu nicolee_dinu Am o situatie in care chiriasul nu si-a platit datoriile catre furnizorii de utilitati (apa nova, distrigaz si enel) in ultimele 6 luni precum nici chiria pe ... (vezi toată discuția)
Legare energie electrica dianaTT dianaTT Buna ziua!Cer ajutorul dvs in legatura cu o intrebare.Sotul meu a mostenit o garsoniera in Bucuresti,garsoniera fiind a tatalui sau care este decedat,in urma ... (vezi toată discuția)
Restante furnizor dinante de cumparare imobil grandanat grandanat Am cumparat recent un apartament si desi vechiul proprietar mi-a adus chitanta de la ultima factura ENEL, am aflat ulterior ca mai sunt multe facturi ... (vezi toată discuția)