Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJUL TEHNIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJUL TEHNIC

Ajutor! Patronul vrea sa dea o parte din angajați în șomaj tehnic. Nu ma nici cea mai mica idee despre acest șomaj. Poate cineva sa ma ajute? Ce se retine, ce plătește angajatorul, ce documente se fac, de unde sa încep oare? Mulțumesc mult.
1. Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare - art.52 alin.1 lit.d C.mun.

2. Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.

3. Se emite decizie colectiva sau individuala pentru aceasta suspendare ... in prezent, asupra acelei indemnizatii de minim 75% din salariul de baza se opresc si se platesc toate contributiile catre stat.