Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Avem o situatie ciudata-cel putin. In 2005 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Avem o situatie ciudata-cel putin. In 2005 mama a ...

Buna ziua,
Avem o situatie ciudata-cel putin.
In 2005 mama a despagupit partea bunicului decedat -fratilor sai- semnat act in fata notarului. Bunica a ramas in grija mamei iar pt partea bunicii mama a facut contract renta viagera pentru apartament. Mama a respectat contractul-a intretinut apt cat si pe bunica desi a trecut prin cancer la san si a fost extrem de greu.
In 2010 a fost presata sa doneze o jumatate de apartament uneia din surori, care primise despagubirea deja - iar aceasta la un an dupa a donat la randul ei uneia din fiice acea parte( verisoara mea) . De cand au intrat in posesia jumatatii de apt nu au platit cheltuieli aferente partii lor, bunica inca in viata- era intretinuta de mama, apt integral la fel, pana in 2019.
Din 2019 , dupa decesul bunicii,, mama mi-a donat mie prin act notarial partea ei, De atunci eu platesc toate cheltuielile.
Am incercat sa vindem/cumparam partea verisoarei- nu ajngem la un consens pentru ca ar vrea gratis si partea mea.
Am luat legatura cu avocati - am primit 3 raspunsuri si nici o solutie.
1. Ca nu se poate face nimic, cel mai frecvent, 2. ca mama poate pt ingratitudine sa conteste donatia dar e tarziu, sau 3. eu sa contest donatia catre matusa din 2010. ( poate a decedat)
M-as bucura sa stiu ca mai sunt avocati cu experienta care pot sa imi dea un sfat sa inchei cosmarul acesta.
Ei pot sa imi ia partea mea, fara acordul meu?
Eu sau mama ce putem face ? Sa nu mai platesc partea lor de cheltuieli.
Multumesc din suflet.
Cu stima, Violeta
Vioreta, utilizator
1. Ce act a făcut mai exact mama dvs cu frații? Ca nu era nicio "pagubă " astfel încât sa plătească despăgubiri fraților și apoi, cât timp la acel moment bunica traia, orice pact asupra unei moșteniri viitoare este nul absolut.
Iar înțelegerea "îți dau suma X, dacă nu mai ai nicio pretenție la moștenirea și apartamentul mamei ", exact asta e.
Un pact asupra unei moșteniri viitoare, egal cu zero.
2. Ce contract au făcut mama și bunica?
De renta viageră sau de întreținere?
raluk0207, utilizator
Eu inteleg ca s-a facut partaj dupa bunicul, si mama a ramas coproprietar cu mama ei, apoi a primit partea bunicii prin contract de renta, asta insemnand sa avea de platit o rata lunara, nu avea obligatia de intretinere (cititi contractul si vedeti ce scrie).
Mai departe, situatia devine neclara...de ce mama a donat o cota din casa, acum a ei?
Nu mai aveti ce face in privinta donatiei asta e clar. Faceti partaj, dovediti ca ati platit cheltuieli si pt partea verisoarei si suma datorata de ea, sa se scada din sulta. Puneti bani deoparte ca sa puteti plati sulta daca vreti casa.
gi-jane2, moderator
Buna! . Mama-bunica contract renta viagera. Mama cu fratii- succesiune cu plata partii bunicului acolo la notar.

raluk0207 a scris:

1. Ce act a făcut mai exact mama dvs cu frații? Ca nu era nicio "pagubă " astfel încât sa plătească despăgubiri fraților și apoi, cât timp la acel moment bunica traia, orice pact asupra unei moșteniri viitoare este nul absolut.
Iar înțelegerea "îți dau suma X, dacă nu mai ai nicio pretenție la moștenirea și apartamentul mamei ", exact asta e.
Un pact asupra unei moșteniri viitoare, egal cu zero.
2. Ce contract au făcut mama și bunica?
De renta viageră sau de întreținere?

Mama a ramas proprietar cu clauza de intretinere bunica, iar de donat din nou - prin presiune din partea celor In cauza.
Partaj ar fi usor dar ei nu vor decat sa primeasca gratis partea mea.
Pe pe ce perioada putem imparti cheltuielile? Ea e din 2015 coproprietar.
Multumesc.

gi-jane2 a scris:

Eu inteleg ca s-a facut partaj dupa bunicul, si mama a ramas coproprietar cu mama ei, apoi a primit partea bunicii prin contract de renta, asta insemnand sa avea de platit o rata lunara, nu avea obligatia de intretinere (cititi contractul si vedeti ce scrie).
Mai departe, situatia devine neclara...de ce mama a donat o cota din casa, acum a ei?
Nu mai aveti ce face in privinta donatiei asta e clar. Faceti partaj, dovediti ca ati platit cheltuieli si pt partea verisoarei si suma datorata de ea, sa se scada din sulta. Puneti bani deoparte ca sa puteti plati sulta daca vreti casa.

pe ultimii 3 ani puteti pretinde aceste cheltuieli.
Mama a ramas proprietar cu clauza de intretinere bunica

ori o intretine, ori e renta...