Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara. Sunt insarcinata si intentionez sa nasc in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara. Sunt insarcinata si intentionez sa nasc in ROMANIA, ...

Buna seara. Sunt insarcinata si intentionez sa nasc in ROMANIA, desii locuiesc la Londra. Copilul va primii cetatenie britanica? Mentionez ca tatal copilului este cetatean britanica(cu cetatenie dobandita) de nationalitate Romana. Eu am settlement status. Iar la momentul nasterii copilului vom fi casatoriti legal. Am inteles ca daca copilu se naste in Anglia dobandeste automat cetatenie, dar in Romania?
Va multumesc.
Bună ziua,
Dacă nașteți în România, copilul va avea certificat de naștere românesc.

Mentionez ca tatal copilului este cetatean britanica(cu cetatenie dobandita) de nationalitate Romana.

Doar de naționalitate, nu are și cetățenie română?
Manuela Rășină, administrator
Poat aplica mai tarziu pt cetatenia copiluilui? Britanica. Daca da cand?Tatal are dubla cetatenie.
GeorgianaG19, utilizator
Tatal are dubla cetatenie

Iar la momentul nasterii copilului vom fi casatoriti legal.

Dacă luați numele soțului este foarte important să aveți certificat de căsătorie românesc la data nașterii copilului, pentru că altfel va avea în certificat numele dvs.

Pentru asta aveți două variante:
- vă căsătoriți în UK și apoi înscrieți certificatul de căsătorie la consulat - aveți detalii aici:
[ link extern ]

Fie faceți căsătoria în România sau la consulat. În acest caz soțul dvs. va trebui să o înregistreze în UK, ca să fie recunoscută de autoritățile britanice.
Să nu mă întrebați cum se face asta, nu știu :)

Poat aplica mai tarziu pt cetatenia copiluilui? Britanica. Daca da cand?

Dacă informațiile de pe acest site sunt corecte (presupun că da)
[ link extern ] /
copilul este automat cetățean britanic, nu trebuie făcută nicio formalitate specială - în afară de aceea de înregistrare a certificatului de naștere în registrele din UK:

Cel puțin unul dintre părinți era cetățean britanic sau irlandez la data nașterii copilului

Indiferent de data nașterii, copilul va fi cetățean britanic dacă cel puțin unul dintre părinții săi era fie cetățean britanic, fie un cetățean irlandez care locuia în Regatul Unit la data la care s-a născut.

Dacă părintele care îndeplinește aceste condiții este tatăl copilului, acesta trebuie să fi fost căsătorit cu mama acestuia atunci când s-a născut.

Interesați-vă din timp de formalități.