Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatenie copil nascut in UK
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatenie copil nascut in UK

Buna seara !

Un copil nascut pe teritoriul Marii Britanii, din parinti romani, are cetatenie britanica ? (certificatul de nastere este britanic)

Care este procedura de inregistrare a nasterii si in Romania pt a deveni copilul cetatean roman? (preferabil fara sa fie nevoie de deplasare in tara)

Multumesc

O seara buna va doresc
1. Copiii nascuti in UK nu primesc cetatenie automata decat daca unul dintre parinti este cetatean al Marii Britanii sau sunt localnici permanenti ai tarii.

2. Puteti solicita transcrierea certificatului de nastere britanic la Sectia consulara a Ambasadei Romaniei la Londra.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aveti detalii aici:
[ link extern ]

Daca depuneti actele inainte de a implini bebelusul 6 luni inscrierea este scutita de taxe consulare / gratuita.