avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatenie copil nascut in UK
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatenie copil nascut in UK

Buna seara !

Un copil nascut pe teritoriul Marii Britanii, din parinti romani, are cetatenie britanica ? (certificatul de nastere este britanic)

Care este procedura de inregistrare a nasterii si in Romania pt a deveni copilul cetatean roman? (preferabil fara sa fie nevoie de deplasare in tara)


Multumesc

O seara buna va doresc
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 09:17, 26 August 2016
1. Copiii nascuti in UK nu primesc cetatenie automata decat daca unul dintre parinti este cetatean al Marii Britanii sau sunt localnici permanenti ai tarii.

2. Puteti solicita transcrierea certificatului de nastere britanic la Sectia consulara a Ambasadei Romaniei la Londra.
Ultima modificare: Vineri, 26 August 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aveti detalii aici:
[ link extern ]

Daca depuneti actele inainte de a implini bebelusul 6 luni inscrierea este scutita de taxe consulare / gratuita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenie italiana certificat de nastere romanesc mirka mirka buna ziua copilul meu are cetatenie italiana dar vreau sa-i fac si certificat de nastere romanesc de care acte am nevoie si inca ceva copilul meu poate sa ... (vezi toată discuția)
Cum se inregistreaza un copil nascut in strainatate? draganrandrei draganrandrei Buna ziua, Sunt cetatean roman rezident in Islanda. In curand eu si sotia mea vom fi parinti :) Conform legii cetateniei : \\" Art. 5. - Copiii ... (vezi toată discuția)
Buna seara. sunt insarcinata si intentionez sa nasc in romania, ... GeorgianaG19 GeorgianaG19 Buna seara. Sunt insarcinata si intentionez sa nasc in ROMANIA, desii locuiesc la Londra. Copilul va primii cetatenie britanica? Mentionez ca tatal copilului ... (vezi toată discuția)