Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie - am drept sau nu?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie - am drept sau nu?

Salut tuturor!

A si eu o intrebare? Am nascut in data de 9 aprilie 2006. Am fost studenta la cirsuri de zi in perioada 1 oct 2001 - 30 septembrie 2005. M-am angajat in 1 oct 2005 si am lucrat pana in 4 aprilie 2006. Atunci am iesit in prenatal. Am dat licenta in 30 iunie 2006, atunci avea fetita 2 luni jumate. Am intrat in concediu pentru crestere de copil pe 1 august 2006 si in acea zi am depus dosarul pentru indemnizatie. A fost respins. Stie cineva daca am totusi dreptul sa beneficiez de indemnizatie? Am inteles ca durata normala se asimileaza cu conditia absolvirii acestora. Perioda mi-ar iesi continua. Daca am dreptul, unde si cum trebuie sa contestez. Cat timp am petru asta?

Mersi Mult!
Asiguraţii au dreptul, în condiţiile legii, la concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de doi ani si, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de trei ani.
Condiţii de acordare pentru drepturile stabilite dupa data de 31.12.2003:
Beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului pâna la împlinirea vârstei de 2 ani si de concediu pentru cresterea copilului cu handicap, pâna la împlinirea vârstei de 3 ani asiguratii care, in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului au un stagiu de cotizare de cel putin 10 luni, realizat in conditiile art. 37 si/sau in una sau mai multe din urmatoarele situatii:
· a beneficiat de drepturi de asigurari sociale cu exceptia (cu exceptia pensiei pentru limita de varsta, anticipata, anticipata partiala si de urmas);
· a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora ;
· a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat.

sunt o mamica care a cotizat asa cum prevede legea inainte de a naste,sunt cetatean roman cu domiciliu in Romania si copilul este cetatean strain.am terminat la 31.01.07 concediu de lauzie si am depus dosar la primarie ptr indemnizatie crestere copil iar cei de la primarie nu mi-au aprobat dosaru pe motiv ca copilul este cetatean strain si nu are cod numeric personal.tin sa precizez ca m-ai am 2 copii tot cu cetatenie straina si ptr ei am beneficiat iar acum nu inteleg de ce nu imi aproba dosaru atata timp cat eu am cotizat si sunt cetatean roman.va rog frumos sa-mi sune-ti dvs ce am de facut.multumesc

1. copilul are si cetatenie romana daca cel putin unul dintre parinti are cetatenie romana
2. copilul nu are cnp, deci banuiesc ca s-a nascut in strainatate, deci are certif. de nastere strain pt. care trebuie sa urmati procedura transcrierii
3. raspunsul primariei excede legislatiei romane, trebuie sa beneficiati de indemnizatie
4. adresati-va Directiei Muncii si Solidaritatii Sociale si apoi Ministerului Muncii
Mult succes!
multumesc frumos ptr raspuns.