Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara. O întrebare legată de suprafața unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara. O întrebare legată de suprafața unui apartament ...

Bună seara.
O întrebare legată de suprafața unui apartament trecută în contract. Pe scara blocului unde locuiesc toate apartamentele de 4 camere pe aceaisi coloană au aceasi suprafață, în afară de cel de la etajul 1 care a prezentat președintelui de bloc acte care susțin ca suprafața este mai mica cu 11 m pătrați, ceea ce este imposibil. În baza acestor acte plățile la intretinere repartizate pe suprafață nemulțumesc locatarii pe bună dreptate. Președintele de bloc zice ca nu poate face nimic. Există vreo posibilitate sa fie verificata suprafața?
~ Conținut șters la cerere ~
Chiar daca scriptic apartamentele situate pe verticala detin tehnic aceiasi suprafata,practic exista diferente intre apartamente
Pentru verificare suprafata initial trebuie analizata cartea tehnica a constructei,sau documentele existente la serviciul urbanism din primaria care a emis autorizatia de construire imobil de locuit in comun
Este vorba de suprafața utilă care se ia în calcul la întreținere. Diferența de 11 m pătrați între două apartamente situate la etajele 1 și 2 este imposibila. Toate apartamentele situate pe aceiași coloană au aproximativ 75 metri pătrați în afara de apartamentul cu pricina unde suprafața declarata este de 64 metri pătrați. Diferența este imensa și clar acolo exista eroare. Întrebarea este ce poate face asociația de locatari în situația în care proprietarul respectiv prezintă un act dubios?

ynocentta a scris:

Chiar daca scriptic apartamentele situate pe verticala detin tehnic aceiasi suprafata,practic exista diferente intre apartamente
Pentru verificare suprafata initial trebuie analizata cartea tehnica a constructei,sau documentele existente la serviciul urbanism din primaria care a emis autorizatia de construire imobil de locuit in comun

Este vorba de suprafața utilă care se ia în calcul la întreținere. Diferența de 11 m pătrați între două apartamente situate la etajele 1 și 2 este imposibila. Toate apartamentele situate pe aceiași coloană au aproximativ 75 metri pătrați în afara de apartamentul cu pricina unde suprafața declarata este de 64 metri pătrați. Diferența este imensa și clar acolo exista eroare. Întrebarea este ce poate face asociația de locatari în situația în care proprietarul respectiv prezintă un act dubios?

Voinea Liviu a scris:

Vedeti suprafata utila vs suprafata construita...

Solicitați președintelui asociației de proprietari să verifice dacă suma cotelor părți indivize este egală cu 100%.
În caz contrar, potrivit art, 86 alin. 2 din Legea 196/2018, președintele asociației de proprietari este obligat să solicite întocmirea unei documentații cadastrale, prin punerea la dispoziție a cărții tehnice a imobilului și cu respectarea
prevederilor în vigoare.