avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara , întrebarea mea este : In timpul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara , întrebarea mea este : In timpul căsătoriei ,soacra ...

Buna seara , întrebarea mea este :
In timpul căsătoriei ,soacra nea împrumutat cu o suma x de bani pentru a achiziționa o casa , între timp soacra a decedat iar soțul nu a mai dorit sa restituim acea suma , noi după 7 ani am ajuns la divorț cine are dreptul la acea proprietate care este pe numele nostru? Mulțumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:50, 23 Decembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Amandoi. E bun comun, veti face partaj pe locuinta.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista vreun inscris care sa ateste existenta banilor dati de soacra? Ce mentiuni are? Exista dovada transferului bancar?

De principiu. imobilul respectiv este bun comun al sotilor si va face obiectul partajului.
Ultima modificare: Luni, 19 Decembrie 2022
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legal este bunul dvs și al soțului, fiecare având cate 50% din locuință, dacă nu exista alte acte care pot dovedi contrariul.
Omenește, ar trebui sa țineți cont de faptul ca au fost banii mamei soțului, deci imobilul ii aparține lui în mai mare măsură, sau total. Banii câștigați necinstit, nu vor ajuta în viata.
Recomand sa va înțelegeți amiabil, altfel veți cheltui bani prin tribunale ( taxe, onorarii, expertize, martori, timp pierdut, zile lipsa de la serviciu ptr tribunal, etc) și când veți trage linie, rămâneți cu aproape nimic.
Dumneavoastră decideți.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Apartamentul , chiar daca este cumparat de soacra , se considera bun comun , dobandit in timpul casatoriei . Daca persoana care a dat banii , ar fii facut vreun act doveditor referitor la aparteneta banilor era alta poveste . Dumneavoastra fiti o persoana oneste si recunoasteti provenienta banilor . Alegerea va apartine .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu vad lucrurile asa: prin moartea soacrei dvoastra, suma a devenit bun propriu al sotului. Se va evalua imobilul si ce va ramane dupa ce se scad banii, bun propriu al sotului, va fi bun comun, impartit, in principiu, in doua parti egale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament cumpãrat înaintea cãsãtoriei - obiect de partaj? idsix idsix Am o locuinţă în proprietate, achitată integral si intenţionez să mă căsătoresc. Întrebări: 1. În cazulunui divort, locuinţa - proprietatea mea, ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa divort marius_cj marius_cj soacra-mea a avut un apartament cumparat de ea prin 2003. dupa ce s-a recasatorit in 2009, dupa 3 ani a vandut apartamentul cu 40000 euro. a cheltuit 10000 ... (vezi toată discuția)
Despre partaj zamfir costel zamfir costel :(buna ziua,ma numesc Adriana,am 51 ani,am 31 ani de casatorie,am locuit de la inceput cu sotul la socrii.In caz de divort ce drepturi am eu,socru a ... (vezi toată discuția)