Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Acum un an, pe data de 20.12.2021 mi-a fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Acum un an, pe data de 20.12.2021 mi-a fost vanduta ...

Buna ziua!
Acum un an, pe data de 20.12.2021 mi-a fost vanduta masina care era pe numele meu fara ca eu sa semnez si fara sa fiu de fata. Timp de un an am fost amanata ca mi se va aduce masina inapoi sau mi se vor inapoia banii. Pretul ei a fost de 10.000€.
Doresc sa aflu daca pot rezolva problema daca depun plangere dupa timpul acesta.
Multumesc!
Bună dimineața,

Da, se poate formula atat plangere penala pentru furt impotriva vanzatorului, cat si o actiune civila (dublata de o ordonanta presedinteala pentru a obtine posesia asupra masinii mai devreme, de urgenta). Va recomand sa luati legatura cu un avocat.

Cu stima,
Av. Samuel Micula
Cine a vandut vehiculul?
Daca dv nu ati desfasurat demersuri pentru transmitere drept de proprietate vehicul,cum au fost incheiate documente legale in lipsa certiifcatului fiscal?
Conditionat de aceste aspecte aveti dreptul sa va instituiti cu pretentii impotriva vanzatorului care fara acordul dv,fara procura a intels sa vanda vehiculul